Rapor Açıklandı: Hindistan Kripto Para Benimsenmesinde Lider!

Kripto para dünyası yeni gelişmelere tanık olurken aktarılan son raporlar, Hindistan’ın kripto para benimsenmesinde ve adapte olmada lider sırada olduğunu gösteriyor! İşte detaylar…

Kripto para benimsenmesinde lider rol Hindistan’da

Chainalysis tarafından hazırlanan ve 2023 Küresel Kripto Benimseme Endeksi olarak bilinen yeni bir rapor, Hindistan, Nijerya ve Vietnam’ın ilk üç sırayı aldığını ve düşük orta gelirli (LMI) ülkelerin kripto para birimlerinin tabandan benimsenmesinde nasıl başı çektiğini gösterdi. Veriler, kripto para birimlerinin küresel tabanda benimsenmesinin, düzenleyici sorunlara rağmen Orta ve Güney Asya’nın baskın bölgeler olarak ortaya çıktığını göstermiştir. Küresel Kripto Benimseme Endeksi, kripto para biriminin tabanda benimsenmesine öncülük eden ülkeleri belirlemek için zincir üzerindeki ve gerçek dünyadaki verileri harmanlıyor. Bu, genellikle en zengin ulusların hakim olduğu en yüksek işlem hacmine sahip ülkeleri belirlemekle ilgili değildir. Bunun yerine rapor, sıradan bireylerin kripto parayı gönülden benimsediği yerleri göstermeye odaklanıyor.

Küresel Kripto Benimseme Endeksi, ülkelerin kripto para birimini benimsemesini değerlendirmek ve sıralamak için beş alt endeksten oluşan sofistike bir metodoloji kullanmaktadır. Bu alt endeksler çeşitli kripto para hizmetlerinin ve protokollerinin kullanımını ölçerek kapsamlı sıralamalar ortaya çıkarmaktadır. 0’dan 1’e kadar bir ölçekte ölçülen nihai puanlar, nüfus büyüklüğü ve satın alma gücü gibi faktörlerden etkilenir ve 1’e yakınlık daha yüksek bir sıralamaya işaret eder.

Uzmanlar raporu yorumladı

Blockchain analiz firması, Orta ve Güney Asya’nın yanı sıra daha geniş Okyanusya bölgesinin de endeksinin zirvesinde yer aldığını ve ilk 10 ülkeden altısının bu coğrafi bölgeden geldiğini ortaya koyan bir rapor yayınladı.Bu arada, 2022 FTX çöküşünün ardından, en son veriler dünya çapında tabandan kripto para biriminin benimsenmesinde kayda değer bir gerileme olduğunu ortaya koyuyor. Bununla birlikte, Dünya Bankası’nın servet sınıflandırmasında tanımlanan düşük-orta gelirli ülkeler, geçtiğimiz yıl boyunca tabandan kripto benimsenmesinde en güçlü canlanma ile öne çıktıkça bir umut ışığı ortaya çıkıyor.

Chainalysis, düşük-orta gelirli ülkelerin, son önemli boğa piyasasından hemen önce, genel taban benimsemesinin 2020 öncesi seviyelerin üzerinde kaldığı tek kategori olduğunun altını çiziyor. Bu yeniden canlanma, küresel zorluklara rağmen dirençli bir yörüngeye işaret ediyor. Bir diğer yandan Hindistan’daki kripto para benimsenmesinin artmasıyla beraber dünyadaki liderlik seviyelerine doğru yönelen Hindistan, kripto para sektöründe öncü olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!