Not Edin: Altın Fiyatlarını Bu Gelişmeler Belirleyecek!

Altın, Salı gününün en yüksek seviyesi 1.929.44 dolar seviyesi yakınlarında satış baskısına tanık oldu. Kıymetli metal tüm gün içi kazanımlarını kaybetti ve düşüşe geçmeye hazırlanıyor. Altın fiyatlarının, ilk yukarı yönlü hareketin piyasa katılımcıları tarafından bir satış fırsatı olarak görüldüğü düşüş eğilimi göstermesi muhtemel. Kıymetli metal, Pazartesi gününün en düşük seviyesi olan 1.917,00 doların altına düşerse sonra kayıplarını artıracak gibi görünüyor.

Piyasalar için odak noktası: ABD Tarım Dışı İstihdam (NFP)

Asya piyasalarından gelen karışık ipuçlarının ABD Hazine getirilerini desteklediğini belirtmekte fayda var. 10 Yıllık gösterge niteliğindeki ABD Hazine getirileri, Salı günü altın fiyatları üzerindeki baskıyı da ağırlaştıran zayıf bir açılışın ardından pozitif yönde seyretti. Bu arada, ABD doları endeksi (DXY) 99.00 seviyesine yaklaştıktan sonra hafifledi. Güçlü doların, Mayıs ayında Federal Rezerv (Fed) tarafından agresif bir para politikası umuduyla kazançlarını artırması muhtemel gibi görünüyor. Ancak bundan önce, Cuma günü açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam (NFP) odakta kalmaya devam edecek. Altın fiyatı haftanın başında keskin bir şekilde düşerken, dolar akışı toparlayarak değerli metale olan talebi ortadan kaldırdı. ABD doları bir haftadan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine tırmanırken, iki yıllık Hazine tahvillerinin getirileri yükseldi. Altın fiyatı şu ana kadar 1.921.54 dolardan en yüksek 1.929.45 dolara yükseldi.

Piyasalar, bir gecede karışık manşetler ile Ukrayna krizine ilişkin gelişmelere bağlı kalmaya devam ediyor. Financial Times Pazartesi günü, Rusya’nın, Kiev’in NATO hedeflerinden vazgeçmesi halinde AB’ye katılmasına izin vereceğini bildirdi. Gazete, Moskova ve Kiev’in Salı günü Türkiye’deki görüşmelerde düşmanlıklara ara verilmesini tartışacaklarını söyledi. Bununla birlikte, Putin-Zelenskiy görüşmesi olasılığı zayıf. Kremlin hiçbir ilerleme olmadığını söylüyor. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov geçtiğimiz günlerde Putin ile Zelenskiy arasında görüş alışverişinde bulunmak için yapılacak herhangi bir toplantının şu anda ters etki yapacağını söyledi. Ayrıca üst düzey bir ABD’li yetkili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in taviz vermeye hazır görünmediğini söyledi. Ukraynalı yetkililer de görüşmelerde önemli bir ilerleme şansını düşük görüyor.

Önümüzdeki önemli veriler ve altın fiyat analizi

Bu arada, yüksek enflasyon ve parasal sıkılaştırma risklerinin piyasa hissiyatı üzerinde baskı oluşturmasıyla ABD hisse senetleri New York Borsasında erken geriledi. Ancak büyük teknoloji isimleri Nasdaq, S&P 500 ve Dow’u desteklediği için günün ilerleyen saatlerinde bir toparlanma yaşandı. Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 0.3, S&P 500 yüzde 0.7 ve Nasdaq Bileşik yüzde 1.3 yükseldi. Verilere gelince, Dallas Fed’in İmalat Aktivitesi Endeksi, sektörde genişlemeye işaret eden diğer bölgesel verilerin aksine, Şubat’taki 14’ten Mart’ta 8.7’ye düştü. Ek olarak, ticaret açığı, artan ihracat nedeniyle Şubat ayında yüzde 0,9 daralarak 106,6 milyar dolara geriledi. Ayın güncellenmiş ticaret verileri 5 Nisan’da açıklanacak. Son olarak, Şubat ayında Toptan Stoklar yüzde 2,1, perakende stoklar ise yüzde 1,1 arttı. Toptan stoklar 8 Nisan’da, perakende stoklar 14 Nisan’da güncellenecek.

Önümüzdeki haftaya bakıldığında ABD’de işgücü piyasası ve avro bölgesi enflasyon verileri dikkatle izlenecek. TD Securities analistlerine göre, Cuma günü yeni ayın başlangıcında ABD Tarım Dışı İstihdam, Ocak ve Şubat aylarında ortalama +580 bin olan iki güçlü raporun ardından, Mart ayında istihdam’ın ilerlemeye devam ettiğini gösteriyor. Euro bölgesi enflasyonuna gelince, analistler başta HICP enflasyonunun Mart ayında, çoğunlukla enerji fiyatlarındaki önemli artış nedeniyle Euro bölgesinde yükselmesini bekliyorlar. Ayrıca, euro bölgesi çekirdek enflasyonunu 28 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 3,2’ye yükseltmek için enerji dışı endüstriyel mal fiyatlarında bir artış arıyorlar. Ancak, yeni geçirilen enerji sübvansiyonları ve tavan fiyatları, manşet tahminlerine bazı aşağı yönlü riskler ekliyor. Ayın son haftasındayız ve yeni ayın ilk çeyreğinin başlangıcı, aylık grafikte bir yükseliş beklentisi oluşturabilir. Mart, daha düşük zaman dilimlerinde bir birikim aşamasını temsil eden bir yükseliş mumu ve uzun fitil ile kapanabilir. Yani, önümüzdeki haftalarda yüksek bir hareket potansiyeli ve sonrasında yüksek yeni bir döngü var. Daha fazla altın haberi için, KriptoArena.com web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altınonspiyasa