Google’da El Salvador Aramaları Zirveye Ulaştı

El Salvador Bitcoin’i ulusal para birimi ilan ettikten sonra, dünya çapında ülke adına yapılan Google aramaları bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ülke, şimdiden ilgi çekmeye başladı.

El Salvador başkanı’nın kararı tüm dünyada yankı buldu

El Salvador’un Bitcoin’i sınırları içinde yasal bir para birimi haline getiren ilk ülke olma kararı, dünyanın dikkatini çekti. Küçük Orta Amerika ulusunun adıyla yapılan küresel Google aramaları, yeni bir yılın zirvesine çıktı. Yaklaşık 6,5 milyon nüfusuyla (2019 itibariyle), El Salvador, Orta Amerika’da bulunan ve komşuları Honduras, Guatemala ve Pasifik Okyanusu olan nispeten küçük bir ülke. Ülke ekonomisi yolsuzluk ve yanlış yönetim kararlar nedeniyle yıllarca mücadele etti, ancak 1 Haziran 2019’da göreve başlayan 46’ıncı ve mevcut Cumhurbaşkanı Nayib Bukele bunu değiştirmeyi hedefliyor.

El Salvador Başkanın yöntemi oldukça alışılmışın dışında, denilebilir. IMF gibi küresel kuruluşların reklamını yaptığı geleneksel yöntemleri takip etmek yerine, geçen hafta 2021 Bitcoin Konferansı sırasında BTC’yi ülkede yasal bir para biçimi haline getirmek için bir yasa çıkaracağını açıklayarak dünyayı şok etti.

Karar IMF ve JPMorgan tarafında eleştirildi

Gelişme, birkaç gün sonra 84 oydan 62’sinin lehte çıkmasıyla resmiyet kazandı. Ek olarak, El Salvador, ülkenin volkanlarının termal enerjisini kullanarak BTC madenciliği yaparak devam eden çevresel endişeleri gidermeyi planlıyor. Ve tüm bunlar sadece bir hafta içinde gerçekleşti. Bu hareketli hafta dünyanın dikkatini çekti. Konuyla ilgili yorum yapan JPMorgan, IMF ve BIS gibi büyük kurum ve kuruluşların yanı sıra, en büyük arama motorunun verilerine göre, sıradan insanlar Latin Amerika ülkesini ve planlarını merak etmeye başladı.

 

Google’daki “El Salvador” sorguları bu hafta içinde hızla arttı. Aşağıdaki grafiğin gösterdiği gibi, öngörülen aramalar yeni bir yılın zirvesine çıktı. Öte yandan, Tesla ve Elon Musk duyurusunun ardından Mayıs ortasında yeni bir zirveye çıkan Bitcoin aramaları, El Salvador sayesinde bu tarihi haftada da yükseldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

bitcoinEl SalvadorGoogle
Comments (2)
Add Comment