Kıdemli Analist, Altın ve Gümüş İçin Bu Seviyeleri Bekliyor!

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Altın ve gümüş fiyatları Perşembe günü öğlen ABD işlemlerinde daha düşük, altın altı haftanın en düşük seviyesine ulaştı ve 1.700 dolar seviyesinin altına düştü. Gümüş bugün iki yıldan fazla bir sürenin en düşük puanını aldı. Düşen ham petrol fiyatları, güçlü bir ABD doları endeksi ve yükselen ABD Hazine getirileri, metal piyasalarının boğalarını cezalandıran düşüş unsurlarıdır. Ekim ayı altın vadeli işlemleri en son 18,80 dolar düşüşle 1.698,10 dolar seviyesindeydi. Eylül ayında Comex gümüş vadeli işlemleri en son 0,277 dolar düşüşle ons başına 17,65 dolar seviyesindeydi.

Piyasalara genel bakış ve altın gibi kıymetli metal fiyatlarını etkileyen faktörler

ABD hisse senedi endeksleri gün ortasında beş haftanın en düşük seviyelerine geriledi. Riskten kaçınma, tarihin hisse senedi ve finansal piyasalar için kayalık bir ay olabileceğini gösterdiği bir ay olan Eylül ayının bu ilk gününde daha yüksektir. Altın ve gümüş piyasası boğaları, Eylül ayında sert ticaret suları görürse bazı güvenli liman talebinin gelişmesini umuyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de büyük Covid kilitlenmelerine dair yeni raporlar var. Raporlar, ülkenin büyük bir sanayi bölgesinde 21 milyon insanın kilitlendiğini söyledi. Cuma günü Çin’den gelen ekonomik veriler de kötüydü, satın alma yöneticileri endeksleri (PMI’lar) ve konut / emlak göstergeleri zayıflık gösterdi. Bu, bu hafta ham emtia piyasalarını baskı altına alan Çin’deki tüketici ve ticari talebin yavaşlamasına ilişkin endişelere yol açtı ve ham petrol düşüşe geçti.

altın

Diğer büyük ekonomiler para politikalarını sıkılaştırıyor ve bu da büyümelerini yavaşlatmak için çalışacak. Birçok piyasa gözlemcisi, ABD ve küresel ekonomik durgunlukların ortaya çıkmasından korkuyor. Yatırımcılar, Çalışma Bakanlığı’ndan Cuma sabahı istihdam durumu raporunu bekliyorlar. Bu raporun, Ağustos ayında tarım dışı bordroların büyüme sayısını, 528.000 tarım dışı iş kazancı gösteren Temmuz raporuna kıyasla 325.000’e kadar göstermesi bekleniyor. Bugün kilit dış piyasalar Nymex ham petrol fiyatlarının düştüğünü ve varil başına 87.00 dolar civarında işlem gördüğünü görüyor. ABD dolar endeksi sağlam bir şekilde yükseldi ve bugün 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu arada, 10 yıllık ABD Hazine notunun getirisi yüzde 3.25’i getiriyor. 2 yıllık ABD Hazine notu getirisi bugün 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ters verim eğrisi, ABD’nin ekonomik durgunluğunun yakın olduğunu gösteren başka bir ipucudur.

Altın teknik analizi

Teknik olarak, Ekim ayı altın vadeli işlem fiyatları bugün altı haftanın en düşük seviyesine indi. Altın vadeli işlem ayıları, genel olarak yakın vadeli teknik avantaja sahiptir. Fiyatlar günlük çubuk grafikte üç haftalık bir düşüş trendinde. Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, 1.750,00 dolardaki sağlam direncin üzerinde bir kapanış üretmek. Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını Temmuz ayının en düşük seviyesi olan 1,686.30 dolardaki sağlam teknik desteğin altına itiyor. İlk direnç bugünün en yüksek seviyesi olan 1,713.10 dolarda ve ardından Çarşamba günkü en yüksek seviye olan 1,728.70 dolarda görülüyor. İlk destek bugünün en düşük seviyesi olan 1,689.80 dolarda ve ardından 1,686.30 dolar seviyesinde görülüyor.

Gümüş teknik analiz

Aralık ayı gümüş vadeli işlem fiyatları bugün iki yıldan fazla bir süredir en düşük seviyeye ulaştı. Gümüş ayılar, genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahiptir. Gümüş boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, fiyatları 19,00 dolardaki sağlam teknik direncin üzerinde kapatmaktır. Ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları 17,00 dolardaki sağlam desteğin altında kapatmaktır. İlk direnç 18.00 dolarda ve ardından 18.50 dolarda görülüyor. Bir sonraki destek bugünün en düşük seviyesi olan 17,40 dolar ve ardından 17,25 dolar seviyesinde görülüyor.

Bakır teknik analiz

Aralık N.Y. bakır bugün 1.030 puan düşüşle 341.60 sentten kapandı. Fiyatlar seansın en düşük seviyesine yakın kapandı ve dört haftanın en düşük seviyesine indi. Bakır ayılar, firmanın genel olarak yakın vadeli teknik avantajına sahiptir. Bakır boğalarının bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, Ağustos ayının en yüksek seviyesi olan 378.35 sentte fiyatları sağlam teknik direncin üzerine itmek ve kapatmak. Ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları Temmuz ayının en düşük seviyesi olan 315.55 sentte sağlam teknik desteğin altında kapatmaktır. İlk direnç bugünün en yüksek seviyesi olan 351,65 sentte, ardından Çarşamba günkü en yüksek 359,90 sentte görülüyor. Önce 340.00 sentten, ardından 335.00 sentten destek görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altınaltın fiyat tahminiAltın Fiyatıbakırgümüşgümüş fiyat tahminiGümüş fiyatıkıymetli metal