Alameda Research, Genesis Digital’e Milyarlık Yatırım Yaptı!

Kripto para piyasalarında FTX’in oluşturduğu kriz ortamı devam ederken, FTX’in kardeş şirketi Alameda Research 1 milyar dolarlık yatırımda bulundu! İşte detaylar…

Alameda Research, Genesis Digital’e 1 milyar dolarlık yatırım yaptı!

Kripto madenciliği şirketi Genesis Digital Assets, FTX’in kardeş şirketi Alameda Research tarafından yapılan ve borsanın iflasının merkezindeki en büyük girişim yatırımı oldu. Bloomberg tarafından 3 Aralık’ta açıklanan belgeler , Genesis Digital’in Alameda’dan dokuz aydan kısa bir süre içinde 1,15 milyar dolar topladığını gösteriyor.

Sermaye infüzyonu, kripto fiyatlarının gerilemesinden önce, Ağustos 2021 ile bu yılın Nisan ayı arasında yapıldı. Öte yandan daha önce kriptoarena.com olarak belirttiğimiz üzere Genesis Digital, Amerika Birleşik Devletleri merkezli en büyük Bitcoin madenciliği şirketi olarak karşımıza çıkıyor ve bir FTX ticaret hesabında kilitli 175 milyon dolar değerinde fon bulunan ticaret şirketi Genesis Capital ile ilgili bulunmuyor.

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, kısa bir süre önce Alameda’nın Genesis Digital’e yapılan yatırım da dahil olmak üzere girişim kararlarına katıldığını kabul etti, ancak bunu başlangıçta düzenleyici makamlardan reddetmişti. Belgelere göre, sermaye dağıtımı Alameda tarafından dört farklı anda yapıldı: Ağustos 2021’de 100 milyon dolar, Ocak’ta 550 milyon dolar, Şubat’ta 250 milyon dolar ve Nisan 2022’de 250 milyon dolar.

Geçen yıl Genesis Digital , agresif büyüme planlarını beslemek için iki ayrı finansman turuyla toplam 556 milyon dolar topladı . Fonların bir kısmı, Teksas’ta yeni bir veri merkezi olan Canaan’dan 20.000 Bitcoin madencisinin satın alınmasını ve ABD ve Kuzey Avrupa operasyonlarının genişletilmesini amaçlıyordu.

Kar marjları daraldı!

Madencilik sektörü, artan enerji maliyetleri ve ayı piyasası nedeniyle kar marjlarının daraldığını gördü. Hashrate Index’in en son 3. Çeyrek madencilik raporu, 1 BTC üretmenin önemli ölçüde daha düşük hash fiyatına ve daha yüksek maliyete yol açan birkaç faktörü vurguladı. Bitcoin madencileri tarafından kazanılan gelir , zayıf piyasa performansı ve daha ağır hesaplama talebi nedeniyle iki yılın en düşük seviyesi olan 11.67 milyon dolara geriledi .

Uzmanlar, son FTX krizinin ardından yatırımcıların güveninde bir boşluk oluştuğunu aktarırken, kripto kışının daha da uzayacağını öne sürüyor. Bununla beraber bir Coinbase raporu, stablecoin hakimiyetinin yüzde 18’lik yeni bir zirveye ulaştığını gösteriyor ve bu da likidite krizinin en azından 2023’ün sonuna kadar uzayabileceğini gösteriyor.

Krizle beraber piyasada yaşanan düşüş birçok yatırımcıyı korkuya yöneltse de, geçtiğimiz hafta yaşanan yükselişler birçok kripto para yatırımcısının az da olsa güvenini kazandırdı. Lider kripto para birimi Bitcoin, son bir haftalık süreçte yüzde 3 yükseliş yaşadı ve anlık olarak 16.959 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Alameda Researchaltcoincryptocurrencykriptokripto parakripto para birimikriptopara