Ünlü Stratejistten Kritik Bitcoin Yorumu: Daha Kötüsü Geliyor!

InTheMoneyStocks.com’un baş piyasa stratejisti Gareth Soloway, devam eden volatilitenin Bitcoin (BTC) fiyatını 20 bin doların altına çekebileceğini söyledi. BTC, an itibariyle 38.682 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin, 20 bin doların altına düşebilir… İşte nedenleri!

Kitco News’e konuşan Soloway, Bitcoin fiyatın muhtemelen 17 bin dolara kadar düşebileceğine dikkat çekti. Yönetici, BTC’nin kısa vadede 46 bin dolara çıksa bile bunun geçici olacağına inanıyor. Uzman, meydana gelen düzeltmenin, finansal sistemde risk algılamasının değişmesi, Fed’in sıkılaştırma politikası ve likiditenin azalmasının bir sonucu olduğuna inanıyor. Analist, “Sadece metriklere bakıyorum, Bitcoin’in tam olarak 19 bin dolar mı yoksa 17 bin dolara mı düşeceğini bilmiyorum ama 20 bin doların altına düşeceği kesin. Kısa vadede, Bitcoin’de küçük bir sıçrama ile belki 46 bin dolara kadar geri dönebileceğinizi düşünüyorum. Ancak piyasalardaki genel durum nedeniyle, BTC’nin düşeceğini düşünüyorum” açıklamasını yaptı.
Soloway, devam eden Blockchain büyümesinin uzun vadede Bitcoin’e fayda sağlamaya hazır olduğunu belirtti. Strateji uzmanına göre, Bitcoin muhtemelen Tesla CEO’su Elon Musk ve Jack Dorsey gibi kişilerin desteğinin yanı sıra daha fazla kurumu çekecek. Aynı zamanda Soloway, kripto para sektörünün ancak makro ekonomik ortamın yeniden düzemesiyle toparlanacağını savundu. Federal Rezerv faaliyetinin patlaması gereken bir balon yarattığını belirtti. Ayrıca Soloway, Bitcoin için uzun vadeli yükselişinin aynı zamanda NFT sektörüyle de ilgili olduğunu ekledi. Bununla birlikte, NFT alanının da bir balonun içinde olduğunu ancak bir patlama meydana geldiğinde gelişeceğini vurguladı. Son aylarda Soloway, piyasanın önemli bir Bitcoin düzeltmesi beklemesi gerektiğini vurguladı. Kriptoarena tarafından bildirildiği üzere, stratejistler Bitcoin’in tehlikeli sularda olduğunu ve muhtemelen bir “dot com” vakası yaşayacağını vurguladılar.

Yatırım şirketi Invesco’dan endişelendiren BTC tahmini

Önde gelen bir yatırım firması, piyasadaki yatırımcı çılgınlığının kaybolması nedeniyle Bitcoin (BTC)’in 2022’de değerinin yarısından fazlasını kaybedebileceğini iddia ediyor. Invesco’nun küresel varlık  başkanı Paul Jackson, 2022’de BTC’nin 30 bin doların altına düşebileceğini söyledi. Bay Jackson, ekonomi tarihinde “Kara Salı” olarak bilinen 1929’daki büyük borsa çöküşüne atıfta bulunarak, Bitcoin’in değerindeki patlamanın “finansal çılgınlık” olarak bilinen bir olgunun özelliklerini taşıdığını söyledi.” Ekonomik balon” olarak da adlandırılan bu olgu, tipik olarak bir varlığın fiyatının, kitlesel pazarlama nedeniyle gerçek değerinden çok daha yüksek seviyelere çıkması anlamına geliyor. Jackson şunları söyledi:

 Bitcoin’e yönelik kitlesel ilgi bize 1929’daki borsa çöküşünü hatırlatıyor. Bu hikayenin de nasıl sona erdiğini biliyoruz. Bitcoin, ATH’sine ualştıktan sonra, bazı temel verileri takip ederek 42 bin dolara düştü. Bu şablon, tipik bir finansal çılgınlığın zirvesinden sonraki 12 ay içinde yüzde 45’lik bir kayıp yaşandığını gösteriyor.

 
Yönetici, Bitcoin fiyatının Ekim 2022’nin sonuna kadar 37 bin ila 34 bin dolar arasında düşeceğini söyledi. Jackson, “Şablon ayrıca baloncukların tipik olarak iki yıl boyunca söndüğünü gösteriyor. Dolayısıyla, Bitcoin’in bu yıl 30 bin doların altına düştüğünü hayal etmenin çok da zor olmadığını düşünüyoruz” açıklamasını yaptı. Lider kripto para birimi, uzun süredir kurumsal yatırımcılar tarafından “balon” olarak adlandırılıyor, ancak birçok kez kötümser tahminlere meydan okudu. Aralık 2017’nin sonlarında Bitcoin, 19 bin doları aşarak o zamanlar rekor olarak kabul edilen seviyeye yükselmişti.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
analistbitcoinbtc