FED Başkanı Konuştu: Bitcoin Fiyatı Harekete Geçti!

Fed Başkanı Jerome Powell, Aralık ayında daha küçük bir faiz artırım kararının gelebileceğini açıkladı. Açıklamanın ardından ise Bitcoin fiyatı yukarı yönlü harekete geçti.

Bitcoin fiyatı Fed Başkanı’nın açıklamaları sonrasında yükseldi

Fed Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü Brookings etkinliğinde konuştu. Powell, ekonomik görünüm, enflasyon ve işgücü piyasası hakkında görüşlerini paylaştı. Fed Başkanı, ilk konuşmasında enflasyonun yüksek kaldığını kabul etti. Bunun yanı sıra enflasyon açısında gelecek henüz belirsiz görünmektedir.


Powell, enflasyonun gerçekten düştüğü konusunda rahatlık sağlamak için daha fazla kanıt gerektiğini belirtmektedir. Ayrıca, fiyat istikrarını yeniden sağlamak için gidilecek yolun oldukça uzun olduğunu da açıkladı. Fed Başkanı, geçtiğimiz yıl boyunca uygulanan sıkı politikaya ve yavaş büyümeye rağmen, enflasyonun düşmesini henüz etkilemediğini söyledi:

Enflasyonu yavaşlatma konusunda net bir ilerleme görmedik. Baktığımızda tarih, erken gevşetme politikasına karşı uyarıda bulunuyor. Durum düzelene kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz. Enflasyon çok yüksekte kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte zam hızını yavaşlatma zamanı Aralık ayında gerçekleşebilir.

Açıklamaların ardından kripto para piyasası yeşile döndü

Başkan Powell, ayrıca faiz oranlarının enflasyonu yüzde 2’ye çekecek seviyelere yükseltilmesi gerektiğini açıkladı. Buna bağlı olarak, Powell’ın açıklamalarının ardından kripto para birimlerinde yükselişler görüldü. CoinMarketCap’e göre son bir saat içinde Bitcoin fiyatı yüzde 0,71, Ethereum (ETH) ise yüzde 0,84 arttı. Şu anda ise Bitcoin fiyatı son 24 saatte yüzde 1.45 artışla 17.098,01 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Powell’ın açılış konuşması sonrasında başta Btcoin fiyatı olmak üzere kripto piyasası yeşile göndü. Ayrıca NASDAQ Bileşik Endeksi, Fed Başkanının konuşması sonrasında gün içerisinde yüzde 2,40 yükseldi.

Fed Başkanının pozitif açıklamaları, kripto para birimlerine olumlu olarak yansıdı

ABD Fed Başkanı Jerome Powell, bazı analistlere göre tam olarak güvercin değildi. Ancak Fed’in Aralık ayı ortasındaki toplantısında daha ılımlı bir faiz artırımı kararı alması gündeme geldi. Bun bağlı olarak diğer emtialardan bahsedilmeden kripto para birimlerinde yükselişe tanık olduk.

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Kripto para piyasası FTX krizinin ardından düşüşler yaşadı. FTX’in çöküşü ile birlikte, Genesis Global Capital para çekme işlemlerini durdurma kararını aldı. Bitcoin fiyatı krizli dönem içerisinde 15.500 doların altına kadar geriledi. DFD Partners’ın Başkanı Bilal Little, katıldığı programda bu haftaki rallinin, genellikle sıkıntı dönemleri takip ettiğini söyledi. Little, fiyatların yeniden sıralamasını da yansıttığını açıkladı:

Ne zaman bir zorlu olay yaşarsanız, piyasalar aşırı satış yapma eğilimindedir. Aynı zamanda, bulaşmanın ani görünümünü gördüğünüzde ve herkes oradan kaçmaya başlar. Ardından, piyasalar daha fazla netlik kazandıkça, adil piyasa değerinin tekrar aynı hizaya geldiğini görürsünüz.

Ethereum açıklamanın ardından son 24 saatte yüzde 1.7 oranında arttı ve şu anda 1.283 dolardan işlem görüyor. Layer-2 ölçeklendirme aracı Polygon’un altcoin’i MATIC’te son 24 saatte yüzde 5.3 yükseldi. Popüler meme coin DOGE, son 7 günde yüzde 25.65 oranında yükseldi. Ancak DOGE fiyatı şu anda 0.1036 dolar seviyesinde ve düşüş yönlü hareketine devam ediyor.

Başkan Little: FTX krizine bağlı olarak Bitcoin fiyatı bu seviyelere gerileyebilir

DFD Partners’ın Başkanına göre, Powell’ın Washington’daki Hutchins Mali ve Para Politikası Merkezi’ndeki konuşması kripto piyasasını rahatlattı. Başkan Little, muhtemelen faiz oranlarının 50 baz puan (BPS) arttırılacağını söyledi. Bununla birlikte, Powell’in sözleriyle yükselen hisse senedi piyasalarına kıyasla hareketliliğin küçük olduğunu belirtmektedir. Ayrıca yatırımcıların, Ticaret Bakanlığı’nın başlangıçtaki yüzde 2,6’lık tahmininden yüzde 2,9 oranında artan ABD’nin üçüncü çeyrek GSYİH’sinden de cesaret aldığını söylüyor.


DFD Partners Başkanı Little, kripto fiyatlarının artmaya devam etmesi konusunda karamsar olduğunu söylüyor. Bitcoin fiyatı başta olmak üzere öncelikle düşüşler beklediğini aktarmaktadır. Little, BTC’nin 22 bin dolara çıkmadan önce 12 ila 13 bin dolar seviyesine düşeceğini söyledi:

Bu özel olay, FTX krizinin çevresinde yer alan diğer bulaşma etkilerinin arkasından olacak. Farklı sağlayıcılar, yalnızca likidite taleplerini karşılamakla kalmayıp aynı zamanda karşı taraf riskini de karşılamak için mücadele edecekler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!