Powell’ın Açıklamalarından Sonra Altın İçin Sırada Ne Var?

Altın fiyatları, Perşembe günü ABD para politikasına şahin bir şekilde eğilen Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın yorumlarının baskısıyla ABD işlemlerinde daha düşük. Powell’ın yorumları, her ikisi de konuşması öncesinde daha zayıf olan ABD dolar endeksini ve ABD Hazine getirilerini artırdı. Kıymetli metal bir gecede daha yüksek fiyatlar görmüştü, ancak iyimser ABD işsizlik başvuruları verileri açıklandığında bu kazanımları sabit ticarete kaybetti ve ardından Powell açıklamalarını yaptığında satıldı. Ekim ayı altını en son 10,80 dolar düşüşle 1,707,40 dolar seviyesindeydi ve Aralık gümüşü 0,065 dolar artışla 18,325 dolar seviyesindeydi.

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler ve gelişmeler

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Powell’ın dünnkü konuşması, Fed’in Fon oranını 75 baz puan artırması beklenen 20-21 Eylül’deki FOMC toplantısı öncesinde planlanan son konuşmaydı. Fed’in Çarşamba öğleden sonra yayınlanan raporu, ABD’nin ekonomik büyümesinin zayıfladığına işaret etti. Bu arada, Avrupa Merkez Bankası bugün toplandı ve ana faiz oranını beklendiği gibi 75 baz puan artırdı. ABD hisse senedi endeksleri gün ortasında yükseldi ve Powell’ın Cato Enstitüsü ile yaptığı bir tartışmada şahin para politikası yorumlarından kısa bir süre sonra meydana gelen erken kayıpları telafi etti. Küresel borsalar, Çarşamba günü ABD borsasındaki güçlü kazançların ardından bir gecede çoğunlukla daha sıkıydı.

Bugün kilit dış piyasalar, Nymex ham petrol fiyatlarının düzeltici bir toparlanmada yükseldiğini ve sekiz ayın en düşük seviyesine ulaştıktan sonra varil başına 83.50 dolar civarında işlem gördüğünü görüyor. ABD doları endeksi, Çarşamba günü 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra daha da sertleşti. 10 yıllık ABD Hazine notunun getirisi% 3.292’yi getiriyor.

Altın teknik analizi

Teknik olarak, Ekim ayı altın vadeli ayıları genel olarak yakın vadeli teknik avantaja sahiptir. Fiyatlar günlük çubuk grafikte dört haftalık bir düşüş trendinde. Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, 1.750,00 $ ‘daki sağlam direncin üzerinde bir kapanış üretmek. Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını Temmuz ayının en düşük seviyesi olan 1,686.30 $ ‘daki sağlam teknik desteğin altına itiyor. İlk direnç bugünün en yüksek seviyesi olan 1,729.30 dolarda ve ardından 1,740.00 dolar seviyesinde görülüyor. İlk destek 1.700,00 dolar, ardından 1.686,30 dolar seviyesinde görülüyor. 

Gümüş teknik analizi

Aralık ayı gümüş vadeli ayıları genel olarak yakın vadeli teknik avantaja sahiptir. Gümüş boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, fiyatları 19.50 dolardaki sağlam teknik direncin üzerinde kapatmaktır. Ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları 17,00 dolardaki sağlam desteğin altında kapatmaktır. İlk direnç bugünün en yüksek seviyesi olan 18.665 dolarda ve ardından 19.00 dolarda görülüyor. Bir sonraki destek 18.00 dolar ve ardından bu haftanın en düşük seviyesi olan 17.74 dolar seviyesinde görülüyor.

Bakır teknik analizi

Aralık N.Y. bakır bugün 800 puan artışla 351.10 sentten kapandı. Fiyatlar bugün seansın en yüksek seviyesine yakın bir yerde kapandı. Bakır ayılar genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahiptir. Bakır boğalarının bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, Ağustos ayının en yüksek seviyesi olan 378.35 sentte fiyatları sağlam teknik direncin üzerine itmek ve kapatmak. Ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları Temmuz ayının en düşük seviyesi olan 315.55 sentte sağlam teknik desteğin altında kapatmaktır. Direnç önce 355,00 sentte, ardından 360,00 sentte görülüyor. İlk destek bugünün en düşük seviyesi olan 344,20 sentte, ardından bu haftanın en düşük seviyesi olan 336,10 sentte görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!