Bir Kripto Para Firması Daha Batıyor: Yüz Bin Alacaklı Kapıda!

Uzmanlar, kripto para piyasasının dip seviyelere nihayet girebileceğine inanırken, başka bir kripto para borç verme şirketi daha iflas etti. Voyager Digital, ayı piyasasında çöken firmaların uzun listesine katıldı. Kripto borç verme firmasının düşüşü, Three Arrows Capital ve Samuel Bankman Fried’in Alameda Araştırması ile bağlantılı.

Kripto para şirketi iflasla karşı karşıya

Kripto para aracılık şirketi Voyager Digital, 5 Temmuz’da iflas başvurusunda bulundu. Bölüm 11’de, alacaklılara borçlu olduklarının tamamını veya bir kısmını geri ödemek için bir plan oluşturuluyor. Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Mahkeme dosyalamayı onayladıktan sonra, işletme borçlarını geri ödemeye başlayacak. Dosyalamadan elde edilen bilgilere dayanarak, Voyager Digital’in 100.000’den fazla alacaklıya borcu var. 1 Temmuz’da Voyager, para çekme işlemlerini geçici olarak durdurdu ve 1 Temmuz’da firma, varlıklarının değerini doğruladı. Voyager, alacaklılara sorunu çözmek için elinden gelenin en iyisini yaptığına dair güvence verdi. Voyager Digital, kripto para birimlerinde 1,3 milyar dolar tuttuğunu ve “müşterilerimize uzun vadede en iyi şekilde hizmet etmek için bir dizi stratejik alternatifin peşinde koştuğunu” doğruladı.

Voyager, New York iflas mahkemesinin Güney bölgesinde yapılan dosyalama yoluyla koruma arayan Voyager Digital Holdings, Voyager Digital LLC ve Voyager Digital Ltd adlı üç ticari kuruluşa sahiptir. Dosyalamaya göre, Voyager Digital Holdings, FTX’ten Samuel Bankman Fried’in sahibi olduğu Alameda Research Ltd.’ye teminatsız kredilerde 50 milyon dolar borçlu. İlginç bir şekilde, CNBC Mad Money sunucusu Jim Cramer geçtiğimiz günlerde kripto pazarını “gerçek bir değere sahip olmadığı” için eleştirdi. Cramer kripto para piyasaları hakkında şunları söyledi:

Kripto para piyasası gerçekten çöküyor gibi görünüyor. Piyasa değeri 3 trilyon dolardan 1 trilyon dolara geriledi. Neden 1 trilyon dolarda dursun? Orada gerçek anlamda bir değer yok. Sam Bankman Fried kaç şirket kaydedebilir?

Uzmanlar ayı piyasasının bittiğini savunuyor

Voyager, Three Arrows Capital(3AC)’de yaşananları takip ettiğini belirtiyor. 27 Haziran tarihinde Voyager, 650 milyon dolarlık bir işlemin başarısız bir şekilde geri ödenmesi sebebiyle hedge fonuna temerrüt bildiriminde bulundu. Bildirimden kısa bir süre sonra ise, Three Arrows Capital Bölüm 15 iflas başvurusunda bulunduğu bildirildi. Uzmanlar, Jim Cramer’in yorumlarıyla çelişki içerisinde olan bir tabanın içerisinde olduğuna ikna olmuş durumdalar. Jim Cramer, CNBC’nin Mad Money programında sunucu olarak yatırım uzmanlığını paylaşma konusunda bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir.

Bir kripto para araştırmacısı ve analisti olan Coffeezilla gibi kripto para uzmanları, Cramer’in yatırım ipuçlarının ve tahminlerinin kripto piyasalarında yaşanan durumun tam tersi olduğunu belirtiyorlar. Coffeezilla, ayı piyasasının Jim Cramer’in açıklamasına yanıt olarak sona erdiğini doğruluyor. FXStreet analistleri Bitcoin fiyat eğilimini değerlendirdi ve izlenmesi gereken kilit seviyeleri belirledi. Önde gelen kripto analisti Akash Girimath, piyasa kargaşasına rağmen Bitcoin’in karlı bir şekilde nasıl ticaret yapılacağını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İflaskripto parakripto para birimiVoyager Digital