Fiyat Analizi: Ethereum, Bitcoin Karşısında Sağlam Kalabilecek mi?

Ethereum (ETH), Aralık 2021’den bu yana Bitcoin’e (BTC) karşı yüzde 35’ten fazla düşüş yaşadı ve analistler, lider altcoin için önümüzdeki aylarda da daha fazla düşüş riskinin olduğunu belirtiyor. İşte detaylar…

Ethereum (ETH)’un Bitcoin (BTC) karşısındaki performansı düşüyor!

ETH/BTC çiftinin yükseliş eğilimleri, spekülasyonun sermayelerini BTC’de uzun vadeli tutmak yerine ETH’nin gelecekteki değerlemelerine daha fazla odaklandığı kripto yatırımcıları arasında artan bir risk iştahına işaret ediyor. Tersine, düşüş eğilimi gösteren bir ETH/BTC döngüsüne tipik olarak altcoinler’de bir düşüş ve Ethereum’un piyasa payındaki düşüş eşlik eder. Bu nedenle, yatırımcılar kripto para piyasasında risk almaya olan ilgisizliklerini göstererek BTC’ye yönelirler.

Geliştiriciler, borç verme sistemleri de dahil olmak üzere merkezi olmayan finans girişimleri dalgası oluşturmak için Ethereum blockchain’i kullanmaya başladıkça, pandemi sırasında blok zincirine olan ilgi arttı. Bu, DeFi Llama’dan alınan güncel verilere göre, Ethereum blockchain’i ekosistemi içindeki kilitli toplam değerde (TVL) Mart 2020’de 465 milyon dolardan Kasım 2021’de yüzde 34.000’den fazla artarak 159 milyar dolara yükselen bir patlama ile sonuçlandı.

İlginç bir şekilde, ETH/BTC, Ethereum blockchain’indeki işlemlere yönelik talepteki artış göz önüne alındığında, aynı dönemde 2021 zirvesi olan yüzde 345 artarak 0.08’e yükseldi. Ancak parite o zamandan beri yüzde 35’in üzerinde düştü ve 26 Haziran’da 0.057 BTC ile işlem görüyordu. ETH/BTC’nin düşüşü, DeFi endüstrisindeki korkuların öncülüğünde Ethereum TVL’de Kasım 2021’de 159 milyar dolardan Haziran 2022’de 48.81 milyar dolara büyük bir düşüşle aynı zamana denk geliyor. Ayrıca kurumlar, 17 Haziran itibariyle Ethereum tabanlı yatırım fonlarından bu yıl 458 milyon dolar geri çekerek, Ethereum’un DeFi patlamasına olan ilginin azaldığını gösteriyor.

Analist, ETH/BTC çifti için kritik seviyeleri açıkladı!

Bitcoin, devam eden ayı piyasasında Ethereum’a kıyasla daha küçük dezavantajlarla karşı karşıya kaldı. BTC’nin fiyatı, Ether’in aynı dönemdeki yüzde 75 düşüşüne kıyasla, Kasım 2021’den bu yana yaklaşık yüzde 70 düşüşle 21.500 dolar civarına düştü. Ayrıca, Ethereum’dan farklı olarak, Bitcoin odaklı yatırım fonları bugüne kadar 480 milyon dolarlık giriş gördü ve BTC’nin düşüşünün kurumsal yatırımcılar arasındaki talebi azaltmak için çok az şey yaptığını gösterdi.

Varlıklar tarafından kripto fonlarına yatırım akışı

DeFi sektöründe artan güvensizlikle birleşen sermaye akışları, 2022’de Ethereum’a kıyasla Bitcoin’den yararlanmaya devam edebilir ve bu da ETH/BTC için daha fazla olumsuzluğa neden olabilir. Teknik açıdan parite, yükselen bir trend çizgisi, 0.048 BTC’de bir Fibonacci düzelme seviyesi ve 0.049 BTC’ye yakın 200 haftalık üstel hareketli ortalaması ile tanımlanan bir destek birleşmesinin üzerinde tutuyor.

Yaşanacak bir geri tepmede, ETH/BTC, 0.062 yakınındaki 0.5 Fib çizgisini test edebilir. Tersine, destek birleşmesinin altında kesin bir kırılma, bugünün fiyatından yüzde 50’den fazla düşüşle 2022’de 0,027’de 0,786 Fib çizgisine doğru bir düşüş anlamına gelebilir.

Tersine, daha zayıf ekonomik veriler, Fed’in sıkılaşma politikasını sakinleştirmesine neden olabilir. Informa Global Markets’a göre bu durum, ETH ve diğer kripto varlıklarının dolar piyasasındaki aşağı yönlü önyargısını sınırlayabilir. Firmanın konu hakkında sözleri ise şu şekilde:

“Makroekonomik koşulların iyileşmesi ve Fed’in para politikasına yönelik agresif yaklaşımının kripto piyasaları dibi görmeden önce azalması gerekiyor.”

Ayrıca daha önce kriptoarena.com olarak birçok kez bahsettiğimiz Ethereum, güçlü bir benimseme oranına rağmen Haziran 2017’den bu yana Bitcoin karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesini halen geri alamamışken, ETH/BTC çifti 0,027 hedefi ile baskı altında kalabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

altcoinbitcoincryptocurrencyEthereumkripto parakriptopara