Coinbase CEO’sundan Ripple ve SEC Açıklaması: Suistimal

Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, Ripple (XRP) ve Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu hakkında açıklamalar yaparak, kripto para birimlerinin menkul kıymet olarak sınıflandırılmasına yardımcı olacak yeni bir politika geliştirmesi gerektiğini kaydetti.

İşte, Coinbase CEO’nun Ripple ve SEC davası açıklamaları

ABD merkezli kripto para borsası Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, Ripple ve SEC davası hakkında yorum yaparken, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun tüm kripto para birimlerini menkul kıymetler olarak sınıflandırmasını eleştirdi. Kısa süre önce All-In Podcast röportajına katılan Armstrong, bazılarının para birimi, bazılarının ise emtia olması nedeniyle tüm kripto para birimlerinin menkul kıymet olmadığını kaydetti ve şunları söyledi:

“Her kripto para birimini aynı düzenlemeler altında ele almak mantıklı olmaz. Bitcoin ve Ethereum gibi bazı kripto para birimleri bir emtia olabilir ve stablecoin’ler bir para birimi olabilir.”

Armstrong, kripto para birimlerinin farklı doğasının, bazı varlıkların kendi yetki alanına girmeyebileceğinden, SEC’in kripto pazarını denetleyen tek düzenleyici kurum olmaması gerektiğini de sözlerine ekledi. Coinbase CEO’su, para birimi olarak sınıflandırılan kripto para birimlerinin Hazine tarafından düzenleyici gözetime tabi olabileceğini, emtia olarak kabul edilen kriptoların ise Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından düzenlenmesinin beklendiğini açıklayarak şunları söyledi:

“Emtialar, menkul kıymetler ve para birimlerinin her birinin ayrı bir dizi düzenleme ve düzenleyici kurum olması gerekir. Emtialar, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), menkul kıymetler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve para birimleri Hazine tarafından denetlenir. “

Kripto para birimlerine yeni düzenlemeler gelebilir mi?

Hangi kripto para biriminin menkul kıymet, para birimi veya emtia olarak kabul edilmesi gerektiğini hiçbir düzenleyici netlik belirleyemezken, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Yüksek Mahkemenin, 1946 tarihli kararına göre, Howey testi, bir işlemin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na kaydedilecek bir yatırım sözleşmesi olarak kabul edilip edilmeyeceğini belirleyeceğini savunuyor. Howey testine göre, insanlar belirli bir süre boyunca kar elde etme beklentisiyle bir şey için ödeme yaptıklarında, bu işlem bir menkul kıymet olarak kabul edilmeli ve SEC’e kaydedilmelidir.

Bu arada, Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, yakın tarihli bir röportajda SEC’in Howey testini amacına uygun hale getirmek için gereğinden fazla uğraştığına inandığını belirtti. Garlinghouse, “Howey Testinin tanınmayacak kadar esnetildiğini düşünüyorum” dedi. Benzer şekilde, hukuk uzmanları da güvenlik düzenleyicilerinin, XRP’yi kendilerine kaydetmediği için Ripple’ı yenmek arayışında Howey Testinden saptığını savundu. SEC’in Howey testini düşünürken Armstrong için yeni bir test oluşturması gerekiyor. Armstrong’a göre bunun nedeni Howey testinin eski olması ve mevcut duruma uygulanamamasıdır. Coinbase yöneticisi, gelişmekte olan endüstri için daha dostane kurallar geliştirmek için diğer kripto uzmanları ve düzenleyici kurumlarla birlikte çalışmaya ilgisini ilan etti. Bu arada Coinbase, şirketin SEC ile olan yasal savaşını takiben Ripple’ın XRP desteğini kesen ABD merkezli borsalar arasında yer alıyor. Daha fazla altcoin haberi için Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın! 

CFTCkripto parakripto para birimleriripplesecxrp