Bu Altcoin TVL’si Devasa Büyüdü! Ralli Gelecek mi?

Altcoin projelerinden Tornado Cash’in Kilitli Toplam Değeri (TVL), merkeziyetsiz finans (DeFi) ve kripto para finans endüstrisinin belirli alanlarına olan ilginin artması sebebiyle Temmuz ayında bir artış yaşadı.

Yükselen TVL altcoin için ne katkıda bulunuyor?

8 Ağustos günü ciddi bir düşü yaşayan altcoin projesi Tornado Cash (TORN), kripto para transferlerini gizlemek için kullanılan bir platformlardan biridir. Platformun yerel altcoin’i TORN, Temmuz ayında Kilitli Toplam Değer oranına bakıldığında yüzde 49 oranında bir artış gerçekleştirdi. 1 Temmuz tarihinde 297,13 milyon dolar fiyat seviyesi yakınlarında bir TVL’ye sahipti. Bu oranın 31 Temmuz tarihine gelindiğinde ise 445,37 milyon dolar seviyesine yükseldiği görüldü.

Aralık 2020 tarihinde duyurusu yapılan ve Şubat 2021 tarihi itibariyle başlatılan altcoin projesi Tornado Cash (TORN), kripto para birimi sahiplerinin blockchain’ler arasındaki bilgi yollarını karıştırarak anonim hallerini korumalarına yardımcı olmak adına piyasalara sunulmuş bir hizmet görevi görmektedir. Bu merkeziyetsiz çözüm sayesinde, yaklaşık 40 bin kullanıcının gerçekleştirdiği işlemleri gizleyebildiği aktarılıyor.

TVL ile birlikte TORN fiyatı nasıl tepki verdi?

Kilitli Toplam Değer (TVL), protokolün konuşlandırıldığı tüm blockchain’lerin kilitlenen değerdeki artışı sebebiyle Temmuz ayında bir yükseliş gerçekleştirdi. Aynı dönemde lider altcoin Ethereum (ETH), Binance Smart Chain (BNB) , Arbitrum, Avalanche (AVAX), Gnosis ve Optimism’de (OP) TVL’inde de bir artış yaşandığı aktarılıyor. Quickswap (QUICK) , DefiChain DEX, Benqi (QI) , Solend (SLND), BiSwap (BSW) ve Marinade Finance ile karşılaştırıldığında Tornado Cash, 148.24 milyon dolar seviyesine yükselmesinin ardından TVL’de büyük bir paya sahipti.

1 Temmuz tarihinde 20.73 dolar fiyat seviyesi ile açılan TORN, aylık en yüksek seviyesi 28.38 dolara ulaştı. Ayın en düşük seviyesi olan 19.56 dolar seviyesini test etti ve ay sonunu 25.09 dolar fiyat seviyesinden kapattı. Genel olarak altcoin projesi TORN’un, Temmuz ayında açılış ve kapanış fiyatına bakıldığında ise arada yüzde 21’lik bir artışın olduğu görüldü. 13 Şubat 2021 tarihinde Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi (ATH) olan 436,16 dolar seviyesinden yüzde 97 düşüş gerçekleştirdiği görülüyor. 8 Ağustos tarihinde ciddi düşüş yaşayan altcoin projesinin fiyatına bakıldığında ise, son 30 gün içerisinde yüzde 40 oranında bir düşüş yaşadığı görülüyor. Son 7 gün içerisinde yüzde 56.6 oranında gerileme yaşayan TORN, şu anda son 24 saatte 10.6 düşüşle  13,08 dolar seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Kara para aklandığı iddia edilen Tornado Cash gizlilik odaklı DeFi platformunun ABD tarafından kara listeye alınması ve web sitesi dahil iletişim hesaplarına erişim yasağı getirilmesinin yankılarının ise devam ettiği belirtiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

altcoinKilitli Toplam Değerkripto paratorntornado cashTVL