Tornado Cash, Bu Oylamadan Sonra Çöktü! Neler Oluyor?

ABD yaptırımlarının ardından Tornado Cash ilişkili kişi ve platformlar hakkında işlem başlatıldı. İşte ayrıntılar.

Tornado Cash, hazine fonlarına yapılan oylamadan sonra çöktü

Tornado Cash DAO, birçok sosyal medya kullanıcısının, topluluğun ABD tarafından yakın zamanda uygulanan yaptırımlarla mücadele etmenin yollarını tartıştığını bildirmesinin ardından çevrimdışı oldu. Tornado Cash DAO’nun, topluluk üyelerinin oybirliğiyle yönetim katmanını, hazinenin 21,6 milyon doları yöneten multisig cüzdanına imza sahibi olarak eklemek için oy kullandığı bir tartışmanın ardından çevrimdışı olduğu bildirildi. DAO’nun neden çevrimdışı olduğu henüz net değil ancak bu olay, pazartesi günü kriptoa karıştırma uygulaması için açıklanan ABD yaptırımlarının ardından farklı kurum ve özel kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen birçok eylemden sonra gerçekleşti.

Circle, son dört gün içinde Hazine yetkilileri tarafından listelenen adreslerde 75 bin USD Coin (USDC)’den fazla değerde fonu dondurdu. dYdX ise bazı kullanıcıların hesaplarını Tornado Cash ile bağlantılı fonlarla bloke ettiğini duyurdu. Ayrıca Hollandalı yetkililer, kripto karıştırma hizmeti Tornado Cash yoluyla para aklamaya dahil olduğundan şüphelenilen bir geliştiriciyi de gözaltına almıştı.

”Uygulama, bilgisayar korsanları tarafından fonlarını gizlemek için kullanılıyor! Birçok meşru kullanım alanı var”

Merkezi firmaların attığı adımlar, kripto karıştırıcıyla yapılan işlemlere ve iletişim platformlarına yönelik eylemlerin de ötesine geçti. Kripto karışıtırıcı uygulaması kurucu ortağı Roman Semenov, pazartesi günü geliştirici platformu GitHub’ın hesabını askıya aldığını bildirdi ve Discord kullanıcıları da kanalın cuma günü çöktüğünü söyledi. Yazının yayımlandığı esnada Tornado Cash’in Telegram grubu hala aktif durumda. Columbia Business School’daki yardımcı doçent ve aynı zamanda kripto para birimi ve blockchain hakkında ders veren Omid Malekan, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

ABD hükümeti, ilk kez yazılımla etkileşimi suç haline getirdi. Bu durum; insanları, şirketleri ve hükümetleri cezalandıran geleneksel kararnamelere ters düşüyor. Söz konusu projenin, gerçekten de suçlular veya bilgisayar korsanları tarafından fonlarını gizlemek için kullanıldığına dair kanıtlar var, ancak birçok meşru kullanım da mevcut.

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, yaptırımlar uygulanmadan önce Tornado Cash’i Ukrayna’ya fon bağışlamak için kullandığını ve savaşın olduğu bir ülkede alıcıların finansal gizliliğini korumak istediğini söylemişti. Ayrıca ismi bilinmeyen bir kişi, salı günü, yaptırımların ciddiyetine meydan okumak adına birçok ünlüye Ethereum (ETH) göndermek için kripto karıştırıcıyı kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!