Pervalle Global Analisti: Bitcoin (BTC)’de Kurumsal Yatırım Tekrar Artmaya Başladı

Bitcoin (BTC) sadece bir hafta içinde yüzde 30’un üzerinde yükselerek, haftalardır ilk kez 40 bin doları aşmayı başardı. Son fiyat artışı için çeşitli nedenler öne sürüldü, ancak kripto para topluluğunun büyük bir bölümü, meydana gelen rallinin kurumsal yatırımın bir sonucu olduğu konusunda hemfikir.

Glassnode verileri kurumsal yatırımdaki artışa işaret ediyor!

2,5 milyar dolar değerindeki Bitcoin, Çarşamba günü borsalardan çekildi. Amazon, kripto para sektöründe sessizce araştırmalar yaparken, daha fazla kurumsal benimsemeye dair söylentiler havada uçuşuyor. Tüm bu göstergeler, BTC için önemli bir ilginin olduğunu gösteriyor. Aylarca kenarda kaldıktan sonra, kurumsal yatırımcılar Bitcoin’e geri dönüyor. Çarşamba günü, Glassnode tarfından açıklanan gelen veriler, Coinbase, Kraken ve Binance gibi kripto para borsalarından 63.289 BTC’nin aktarıldığını ortaya koydu.


Pervalle Global analisti Michael Rinko, borsalardan büyük miktarlarda Bitcoin hareketinin “büyük kurumsal paranın geri geldiğinin” bir göstergesi olduğunu ifade etti. Ayrıca, Mayıs ayından bu yana, kripto para birimi fiyatlarının genel olarak olumsuz hareketinin ardından kurumsal girişlerin minimum düzeyde olduğunu da sözlerine ekledi. Borsalardaki BTC miktarı, 2021 başlarındaki boğa koşusu sırasında büyük ölçüde düştü ve Mayıs ayından bu yana sabit kaldı. Bu, Bitcoin satın almayı ve borsalardan çıkarmayı durdurdukları için kurumsal ilgi eksikliği olarak yorumlanabilir. 2.5 milyar dolarlık BTC, kripto para borsalarından çekildi ve büyük olasılıkla soğuk hava deposunda tutuluyor. Soğuk cüzdan kullanımı, diğer yöntemlere göre sunduğu güvenlik nedeniyle kurumlar için yaygın bir uygulamadır. Soğuk depolama, BTC’yi tamamen çevrimdışı depolama yöntemidir ve varlıkları siber saldırılara ve diğer teknik güvenlik açıklarına karşı koruma avantajına sahiptir. Rinko’ya göre, varlıkları çevrimdışı depolamada tutmak “satış sürecine etkili bir şekilde bir sürtüşme katmanı ekler.”
Kurumsal ilginin artması için bir tetikleyici, düşüşü kaçırma korkusudur (FOMO) ve bu unsur da BTC fiyatını artıran diğer bir faktör oldu.

Bitcoin (BTC)’de kurumsal yatırım neden düşmüştü?

Amazon’un hizmetleri için ödeme olarak BTC’yi kabul etme konusunda kapsamlı planları olduğu raporları, e-ticaret devi tarafından reddedildi. Bunun BTC fiyatı ve yüzde 17 oranında düşen günlük işlem hacmi üzerinde olumsuz bir etkisi oldu. 2021’in başlarında, Bitcoin şirketlerin gözde yatırım aracıydı ve varlığın çevresinde büyük paralar dönüyordu. MicroStrategy ve Tesla, büyük miktarda BTC satın aldıkları haberinin ardından fitili ataşledi.

 

Tesla, 1.5 milyar dolar değerinde BTC satın alırken, MicroStrategy, BTC varlıklarını 90 bin BTC’nin üzerine çıkardı. Diğer şirketler liderliğini takip etti ve BTC, 60 bin doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Elon Musk, Çinli yetkililerin kripto para birimleri üzerindeki baskılarını artırmasıyla birleşen Bitcoin’in çevresel etkisine ilişkin ciddi endişelerini dile getirdikten sonra işler tersine dönmeye başladı. Bu, fiyatlarda büyük bir düşüşe ve Bitcoin’e kurumsal ilginin azalmasına yol açtı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

bitcoinbtckripto parakurumsalYatırım