Uzmanlar Açıkladı: Binance – SEC Davasındaki En Ciddi 3 İddia!

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere Pazartesi günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Binance’e karşı bir dizi suçlamada bulundu ve kurumun kripto endüstrisine karşı tarihteki en önemli yaptırım eylemlerinden birine işaret etti. Peki, Binance için ortaya atılan çarpıcı iddialar neler? İşte detaylar…

Dev kripto para borsası büyük iddialarla karşı karşıya!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Federal Mahkemede Pazartesi günü açılan bir davada, Binance’in diğer ihlallerin yanı sıra ticaret kontrollerini yanlış beyan ettiğini ve kayıtsız menkul kıymet satarak yatırımcı koruma kurallarını çiğnediğini iddia etti. Yasadışı menkul kıymet teklifleri arasında, platformun yerel coin’i BNB ve stablecoin BUSD’nin yanı sıra getiri yaratma planları “BNB Vault” ve “Simple Earn” de vardı. BNB şu anda piyasa değerine göre en büyük 4. kripto para birimi ve Binance toplam arzının önemli bir kısmını elinde tutuyor.

Bununla beraber SEC, kayıtlı borsaların ve aracı kurumların tipik gözetimi olmadan, Binance’in müşteri varlıklarını düzenlenmiş firmaların yapamayacağı şekilde taşıdığını ve karıştırdığını söyledi. Buna örnek olarak ajans, Binance ve Binance US’nin, hem Binance hem de CEO’su Changpeng Zhao (CZ) tarafından kontrol edilen “Merit Peaked Limited” adlı bir şirket içinde her iki platformdaki kullanıcı varlıklarındaki milyarlarca doları birleştirdiğini söyledi. SEC tarafından ortaya atılan iddilara göre bu varlıklar eski FTX patronu Sam Bankman-Fried tarafından yapılan gibi üçüncü taraflara aktarıldı.

Genel olarak dava, dev kripto para borsası ve CZ’nin Amerikan kuruluşundan bağımsızlık iddiasına rağmen Binance US ve platformundaki varlıklar üzerinde kontrol uyguladığını iddia ediyor. Ayrıca, Mart ayında Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından iddia edildiği gibi, Binance’i uluslararası borsada en değerli ABD müşterilerine gizlice hizmet vermeye devam etmekle suçladı. Son olarak SEC, Zhao tarafından kontrol edilen “Sigma Chain” adlı bir varlığın, platformdaki belirli varlıkların işlem hacmini ve değerini artırmak için Binance ABD’de “washing trade” yaptığını iddia etti. Uzmanlara göre bu durum, işletme yönetiminin yatırımcılara vaat ettiği “gözetim veya manipülatif ticaret kontrollerini” uygulamadığı için mümkün oldu.

Peki, bu iddialar karşılığında Binance ne ceza alacak? 

İhlallerinin cezası olarak SEC, Binance’i menkul kıymetler ve kripto işlemlerinden tamamen yasaklamayı, eylemlerinden kaynaklanan haksız kazançları için tasfiye cezaları ödemeyi amaçlıyor. Bununla birlikte Binance tarafından yanıt geldi. Kamuya açık bir yanıt mektubunda borsa, SEC’i yatırımcılara öncelik vermemekle, bunun yerine kriptoyu diğer düzenleyicilere karşı denetleyerek “yetki alanı” kazanmaya çalışmakla suçladı. Şirket, “Binance ve Binance.US dahil olmak üzere Binance bağlı platformlarındaki tüm kullanıcı varlıkları güvenli ve emniyetlidir ve aksi yöndeki tüm iddialara karşı güçlü bir şekilde savunma yapacağız” diye yazdı. 

Bir diğer yandan dev borsa, geçen ay Reuters tarafından kullanıcı fonlarını kurumsal fonlarla karıştırdığına dair iddiaları yalanlamıştı ve meydana gelen herhangi bir “karıştırmanın” kullanıcıların dolar mevduatlarını BUSD’ye dönüştürmek olduğunu söylemişti. Uzmanlar henüz konu hakkında yorumlarda bulunmasa da birçok yatırımcı bu dava nedeniyle kripto para varlıklarını borsalardan çekiyor. Özellikle bu çekimler sonrası BTC, 25 bin dolar seviyelerine kadar geriledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!