Rus Bankasından Bir İlk: Yaptırımları Kripto Para İle Engelledi!

Kripto para birimlerine yönelik benimsenme artarken, Rusya’nın dev bankalarından biri olan Rosbank’tan gelen hamle yatırımcıları şaşırttı. Rosbank, bireysel ve kurumsal müşterileri için sınır ötesi Bitcoin (BTC) ve kripto para işlemlerini kullanacağını duyurdu! İşte detaylar…

Dev Rus Bankası Rosbank, Bitcoin ve kripto para işlemleri sunacak!

Rusya merkezli dev banka Rosbank Cuma günü kripto para birimleri kullanarak sınır ötesi ödeme yapılmasını sağlayan yeni bir hizmet başlattı. Böyle bir hizmeti başlatan ilk Rus bankası olan Rosbank, Moskova’nın Ukrayna’daki savaş çabalarını sınırlamak için Batı’nın yaptırım paketinde yer alan ülke bankalarından biri. Rosbank temsilcisi yerel gazete olan Vedomosti’ye yaptığı açıklamada bankanın halihazırda bazı özel ve kurumsal müşterilerle pilot işlemler gerçekleştirdiğini söyledi. Anlaşmaların teknik tarafı, uluslararası dijital para ödeme hizmetleri sunan bir Rus fintech firması olan B-crypto tarafından gerçekleştiriliyor.

Çözüm, Rosbank müşterilerinin ithal mallar veya diğer hizmetler için kripto para birimleri kullanarak ödeme yapmalarına olanak tanıyor. Ancak yeni özelliği kullanmadan önce müşterilerin Rosbank ve B-crypto’da Müşterini Tanı (KYC) sürecinden geçmesi gerekiyor. Bir Rus şirketi kripto kullanarak ithal mal veya hizmet satın almak isterse, daha önce bu tür ödemelerin yapılabileceğini belirtmeli ve tedarikçiyle yaptığı sözleşmede kripto cüzdan adresini sunmalıdır. Bu arada, yabancı bir tedarikçi Rus müşteri için, mal ve hizmetlerin bir tanımını ve kripto para birimindeki miktarın ve cüzdan adresinin bir göstergesini içermesi gereken bir fatura düzenler.

Rosbank’ın yeni hizmeti Rusya’ya karşı daha fazla kripto yaptırımına yol açabilir

Bu hamle, ABD hükümetinin Moskova’nın Ukrayna’yı işgalini finanse etme çabalarını sınırlamak için Rosbank ve Rusya’daki diğer büyük bankalara karşı ciddi yaptırımlar uygulamasından birkaç ay sonra geldi. ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), Rosbank’ı Rusya’da “sistemik olarak önemli bir kredi kuruluşu” olarak tanımlayarak kısıtlamaları duyurmuştu. Emet Hukuk firmasının kıdemli ortaklarından Eduard Davydov, Rosbank’ın yeni başlattığı sınır ötesi çözümün, bankanın bu hamlesini yaptırımları aşmanın bir yolu olarak görebilecek olan Batı’dan eleştiri alabileceğini söyledi.

Buna ek olarak, birçok ülke halihazırda Rusya’ya yönelik yaptırım paketlerine kripto işlemlerini de dahil etmek için adımlar atıyor. Biden yönetiminin başını çektiği ABD hükümeti, 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin hemen ardından Rusya’nın kripto piyasasına yaptırım uygulama planlarının ipuçlarını vermişti. Bu son adımla birlikte Rusya’ya yönelik hamlelerin sertliği biraz daha artabilir. Öte yandan kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere kripto para dünyasının günden güne büyümesi de kripto benimsenmesinde olan artışı ortaya koyuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!