Metaverse Toplulukları Şokta: Apple Vision Pro Geliyor!

Son günlerde kripto para ve metaverse dünyasında gerçekleşen olaylar dikkat çekiyor. 5 Haziran’daki WWDC konferansında Apple, Vision Pro adını verdiği, çok konuşulan ve merakla beklenen AR kulaklığını tanıttı. Bununla birlikte, Apple ‘metaverse’ teriminden bahsetmediği için, metaverse ile bir ilişkisi olacağı spekülasyonunu ortaya koydu. Bununla beraber metaverse’lerin topluluklarından tepki, çığ gibi yağdı! İşte detaylar…

Apple lansmanda Metaverse’den bahsetmedi

Kripto topluluğu, Apple’ın bu yeni ürünü ile beraber metaverse ile ilgili bazı duyurular bekledikleri için biraz hayal kırıklığına uğradı diyebiliriz. Apple’ın son lansmanına dek SAND gibi birçok metaverse’lerin yükselişe geçti ve yüzde 10’un üzerinde değer kazanmıştı. Bununla birlikte, Apple geliştiricilerin deneyimler oluşturmasına yardımcı olan çeşitli girişimleri açıkladığı için her şey tamamen bitmiş değil. Apple bu konuda pek istekli görünmediğinden, sanal dünya deneyimleri geliştirmek için bu geliştirme kitlerinden faydalanabilirler. Apple, bazılarının öne sürdüğü gibi tamamen sürükleyici VR dünyalarının aksine üretkenlik ve eğlenceye odaklandı. Tanıtımın büyük çoğunluğunu ofis ve kişisel kullanım alanları oluşturdu. Kulaklığın fiyatı 3.499 dolar ve bu da oldukça yüksek bir fiyat etiketi olarak karşımıza çıkıyor.

Tahmin edilebileceği gibi, kripto topluluğu mizahi bir şekilde Twitter üzerinden tepki gösterdi. Yatırımcıların bir çoğu, sanal dünya NFT projelerinin istedikleri artışı görmediğine dair ‘memlerle’ tepki verdi. Diğerleri ise daha önce WWDC’de yapılan açıklama nedeniyle metaverse’in nasıl yükselişe geçeceğine birçok teori üretmişti.

Metaverse coin’ler ne durumda?

The Sandbox (SAND), Decentraland (MANA), ApeCoin (APE) ve Axie Infinity (AXS) gibi metaverse tokenları Apple’ın ürün duyurusunun ardından büyük ölçüde aynı kaldılar. Uzmanlara bu metaverse coin’lerin, Metaverse’ün her yerde yaygınlaşmadan önce bir süre daha beklemek zorunda kalabileceğini aktarıyor. Anlık olarak popüler coin Sandbox (SAND), 0.52 dolardan işlem görüyor. Bununla beraber Internet Computer (ICP) da 4.35 dolarlık seviyeden yatırımcıları karşılıyor.

Bildiğiniz üzere metaverse coin projeleri uzun süredir sessiz halde bulunuyorlar. Metaverse, sanal ortamlardan oluşan bir ağ olarak karşımıza çıkarken, tüm dijital ortamların birleştiği kurgusal bir sanal evrendir. Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere bazı uzmanlar bu sanal dünyayı geçtiğimiz yıllarda internetin geleceği olarak tanımlamıştı. Bununla beraber uzmanlara göre birçok yatırım alan metaverse dünyası, yakın zamanda bu yeni gelişmelerle değerlenebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!