Peter Schiff, Bitcoin e Altından Daha Fazla Yer Verdiği İçin CNBC yi Eleştirdi

Peter Schiff Bitcoin’in (BTC) son yükselişiyle ilgili yapmış olduğu açıklamada Çin’de meydana gelen ayaklanmaya değil de Çin’in ekonomik kargaşaya odaklandığını ifade ediyor.
5 Ağustos’ta attığı tweette Altın tutkunu Schiff Çin ekonomisini etkileyen güncel olayların Bitcoin ile bir bağlantısının kurulamayacağını ifade ediyor ve ekliyor:

“Çin Bitcoini güvenli bir sığınak olarak satın almıyor. Spekülatörler satın alıyor Çinlinin güvenli bir sığınak olarak altın satın alacağına bahse giriyorum! ”

BTC / USD kuru son 24 saat içinde yükseldi ve birçok yorumcu Çin yuanında büyük bir katalizör olarak düşüş gözlemledi.

Bununla birlikte Schiffe göre bu olaylar spekülatif yatırımcılara piyasaları sıkmak ve daha fazla oynaklık sağlamak için başka bir çıkış imkanı sağladı.

Sözlerini CNBCye yönelik eleştirilerle sürdüren Schiff Bitcoin’e altından daha fazla yer verildiğini ileri sürerek CNBC’nin orantısız bir zaman harcadığını iddia etti.

Schiff açıklamasında “CNBC izleyicisini Bitcoin satın almaya yönlendirmek için elinden geleni yapıyor. Altının çok daha büyük bir pazar olmasına rağmen CNBC Bitcoine çok daha fazla zaman ayırıyor” ifadelerini kullanıyor.

Schiff geçen hafta  Morgan Creek Digital kurucu ortağı Anthony Pompliano ile Bitcoin ve altın konulu bir tartışmaya da girmişti.  

Pompliano Schiffin Bitcoin’in değerinin eksikliğinden % 100 emin olması gerektiğini ya da yatırım yapmadığı için bu durumdan pişman olacağını söylemişti.

Tartışmanın yayınlanmasından bu yana BTC / USD kuru % 15 civarında bir artış gösterdi ve bu durum altının uzun yıllar boyunca nispeten zayıf bir performans gösterdiğine işaret eden yatırımcılara yönelik olarak attığı tweetlere verilen cevaplarda da görüleceği üzere öngörülebilir tepkilerin varlığına işaret ediyor.

Yatırımcı Josh Rager “Evet çünkü spekülatörler bir varlığın fiyatını bir hafta içinde % 30 artırabilirler değil mi?” ifadelerini kullanıyor.

Aslında Schiff Pomplianonun 100 civarında insanın fikrini değiştirmek amacıyla kendisine ücretsiz para göndermesine neden olduğu için istemeden de olsa en az 0.21 BTCye (2.470 $) sahip olduğunu söyledi.

Comments (0)
Add Comment