Pentagon Korkuttu! Bitcoin ve Ethereum…

Son 24 saat içerisinde kripto para piyasasında düşüş yaşanırken, Pentagon’un araştırma kuruluşu olan DARPA, çarpıcı bir rapor paylaştı. Raporda Bitcoin ve Ethereum’un güvenlik kusurlarına değinen kuruluş, yatırımcıları meraklandırdı. İşte detaylar…

Bitcoin (BTC)’de büyük güvenlik endişeleri!

Pentagon’un araştırma kuruluşu olan ve ABD ordusuna birçok teknolojik katkıda bulunan DARPA, çarpıcı bir raporla karşımıza çıkıyor. DARPA tarafından görevlendirilen bir güvenlik şirketine göre Bitcoin ve Ethereum’un blockchain sisteminde büyük güvenlik kusurları bulunuyor. Paylaşılan raporda, büyük ölçüde Bitcoin ve Ethereum’a odaklanılıyor ve blockchain teknolojisinin “merkezi ve değiştirilemez” yapısının aslında gerçek olmadığı iddia ediliyor.

Raporda madencilik yönteminin etkinliği de sorgulanıyor. Rapor, dolandırıcılığı en az seviyeye indirme amaçlı hiçbir standart bulunmadığını ve Bitcoin madencilerinin madencilik sürecine katılmadığını iddia ediyor. Ek olarak, madencilik havuzları arasında koordinasyon için kullanılan şifrelenmemiş ve kimliği doğrulanmamış Stratum protokolü bulunuyor. Ayrıca Sybil ve yüzde 51 saldırılarının Bitcoin’e karşı kullanılabileceğini ortaya koyuyor. Başka bir önemli endişe, Bitcoin node’larının yüzde 21’inin Bitcoin çekirdeğinin Haziran 2021’den bu yana savunmasız olduğu bilinen bir sürümünü kullanıyor olması olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca, Bitcoin trafiğinin yüzde 60’ı üç ISP sistemi üzerinden geçmektedir. Öte yandan Ronin ve blok zincirlerle ilgisi olmayan bir sunucu güvenlik açığı nedeniyle uyum protokolü saldırıya uğradı. Rapor ayrıca, Turing’in zincir üzerinde tam yürütmesini destekleyen Ethereum gibi blockchain’lere de değiniyor. Bu tür blockchain’lerin akıllı sözleşmelerin yükseltilmesini engelleyemediği belirtilirken bu durumun, bu tür blok zincirlerini, merkezi bir finans sisteminde karşılaşılan aynı güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya bırakacağı da önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Kripto para piyasasında ayı piyasası gerçekleşirken, yatırımcılar endişeli görünüyor!

Bir diğer yandan kripto piyasası şu anda büyük bir ayı piyasasından geçiyor. 3AC ve Celsius gibi birçok kripto borsası büyük kayıplar yaşadı. Terra çöküşünün ardından, birçok yatırımcı token’ların geleceği hakkında endişelendi. Öte yandan kayıtlı tasfiyeler ve çıkışlar, kripto piyasasında güven eksikliğine işaret ediyor. Ayrıca, Tether gibi stablecoin’lerin düşüşüne yatırım yapan geleneksel hedge fonları, kripto piyasasının algılanan oynaklığına işaret ediyor.

Böyle bir zamanda, Bitcoin ve Ethereum’daki büyük güvenlik endişelerini vurgulayan bir rapor, endüstri için işleri daha da kötüleştirebilir. Daha önce kriptoarena.com olarak fiyatından bahsettiğimiz lider kripto para birimi BTC, son 30 günlük süreçte yüzde 30,8 değer kaybı yaşadı. Son 1 haftalık süreçte ise yüzde 2,8 değer kaybeden BTC, anlık olarak 20,109.52 dolardan işlem görüyor. Lider altcoin Ethereum (ETH) ise son 24 saatlik süreçte yüzde 5,1 değer kaybı yaşadı ve anlık olarak 1.109 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

altcoinbitcoinbtccryptocurrencyEthereumkripto parakriptopara