Rapor Açıklandı: Madenciler 100 Milyon Dolarlık Bitcoin Satışı Yaptı!

Kripto para araştırma şirketlerinden biri olan Glassnode’dan gelen raporlara göre geçtiğimiz hafta Bitcoin madencileri 100 milyon dolarlık satış yaptı! Peki, bu satışla beraber fiyat daha ne kadar düşebilir? Bitcoin için sıradaki seviyeler neler? İşte detaylar…

Bitcoin madencileri 4.000 BTC sattı!

Önemli bir gelişme olarak, 25 Ağustos itibariyle Bitcoin madencilerinin elinde toplam 1.831 milyar BTC bulunuyordu. Ancak 31 Ağustos itibariyle rezervleri yalnızca 1,827 milyar BTC’ye düşmüştü. Bu da son yedi gün içinde madencilerin 4.000 BTC’den fazla satış yaptığı anlamına geliyor. Madenci rezerv verilerinin cüzdan bakiyeleri ve madencilik havuzlarındaki gerçek zamanlı değişiklikleri takip ettiğini belirtmek gerekiyor. Bu rakamlar azaldığında, madencilerin şu anda varlıklarını elden çıkardığını ve böylece satış baskısı yarattığını gösteriyor. Özellikle, Bitcoin madencileri şu anda dolaşımdaki toplam BTC’nin yaklaşık %9,4’ünü kontrol etmektedir. Bu durum, stratejik yatırımcıların alım satım faaliyetlerini neden yakından izlediğini vurgulamaktadır.

Anlık olarak BTC 25.960 dolar civarında işlem görüyor ve son 24 saat içinde hafif dalgalanmalar yaşadı. Mevcut işlem fiyatıyla madenciler 103 milyon dolar değerinde BTC satmayı başardı. Bununla birlikte, madencilerin satış baskısına karşı koyacak yeterli talep olmazsa, Bitcoin fiyatı 25.000 doların altına düşebilir. Bununla birlikte, borsanın sipariş defteri, birçok stratejik tüccarın BTC’nin bu seviyede işlem görme riskini azaltmak için 25.000 dolar civarında önemli satış duvarları belirlediğini ortaya koyuyor.

BTC fiyatı ne olacak?

Aşağıdaki tabloya göre, BTC tüccarları mevcut piyasa fiyatı olan 25.800 dolardan yaklaşık %5 daha düşük bir fiyattan 5,6 milyon BTC satın almak için emir verdi. Diğer taraftan, direnç açısından, tüccarlar satış için yalnızca 3,7 milyon BTC koymuşlardır. Borsanın zincir içi piyasa derinliği tablosu, Bitcoin yatırımcılarının tanınmış ticaret platformlarına verdikleri emirlerin hacmini göstermektedir.

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere madencilerin satış baskısına rağmen, BTC için mevcut piyasa talebi, mevcut fiyat seviyesinde arzı yaklaşık 1,9 milyon token ile aşıyor. Bu, stratejik yatırımcıların madencilerin sattığı 103 milyon dolar değerindeki BTC’yi biriktirebileceğini gösteren çok önemli bir sinyaldir. Bu senaryo gerçekleşirse, Bitcoin’in 25.000 dolarlık kritik destek seviyesini aşmasını önleyebilirler. Herhangi bir merkez bankasına veya tek bir yöneticiye bağlı olmamasıyla da bilinen Bitcoin, aracılara ihtiyaç duyulmadan bitcoin ağında(blockchain) kullanıcıdan kullanıcıya transfer edilebilen, merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Bununla beraber aktarılan veriler doğrultusunda önde gelen uzmanlar BTC’nin yakından takip edilmesini öneriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!