LedgerX: Medya Bitcoin Vadeli İşlemleri Konusunda Kamuoyuna Yanlış Bilgi Veriyor

Bu haftanın başlarında Amerika Birleşik Devletleri tarafından yasal olarak düzenlenen kripto türevleri platformu LedgerXin ülkedeki ilk fiziksel olarak yerleşik Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini başlattığı ve bu nedenle Bakkt ve ErisXe öncülük edeceği belirtilmişti. Ancak Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC)  tarafından kısa süre sonra döviz kurunun ajans tarafından henüz doğru bir şekilde belirtilmemiş olduğu gerekçe gösterilerek bu hamlenin henüz onaylanmadığı ifade edilmişti.

Şimdi bir LedgerX yetkilisi yaptığı açıklamada haberi yayan medya kuruluşlarının “lansmanın kapsamını yanlış anladığını” ve bunun da kafa karıştırıcı yayına yol açtığını ifade ediyor. Bu arada borsa CEOsu CFTCyi sosyal medyada dava etmekle tehdit ederken şirketi bu konuda henüz bir yorum yapmış değil. 

31 Temmuz’da CoinDesk LedgerX’in ABD’de ilk olarak fiziksel olarak düzenlenmiş Bitcoin vadeli işlemlerini resmi olarak başlattığını ve “sadece CoinDesk’e açıklanan bilgileri” haber yaptığını ifade etmişti. Aynı gün LedgerX Omni ticaret platformunun başlatıldığını açıkladı. Şirketin web sitesi bireysel müşterilere yaptığı açıklamada “Bitcoin vadeli işlemlerin yapılmasına” izin verildiğini vurguluyordu. Silinen o zamanki tweette Bitcoin vadeli işlemlerinden açıkça bahsetmeden:

“Resmi açıklama: biz Omnide perakende ticaret yapıyoruz! Beklemenize gerek duymadan listemize kaydolduysanız yakında bizden haber alacaksınız. ” ifadelerine yer verilmişti

1 Ağustos’ta LedgerX yeni bir tweet atmış ve Omni’de sadece spot ve opsiyon işlemlerinin mevcut olduğunu açıklamıştı.

Şimdi şirket CoinDeskin LedgerXin Omninin piyasaya sürülmesinden önce bir telefon görüşmesinde medya ile paylaştığı iddia edilen özel bilgileri yanlış yorumladığını iddia ediyor. LedgerX’in işletme müdürü Juthica Chou Cointelegraph’a bir e-posta göndererek şunları söyledi: “Omni’yi başlattık yalnızca lansman kapsamını yanlış anladılar”.

Gelinen noktada süreç çok yavaş bir şekilde ilerliyor. Fiziksel olarak yerleşmiş Bitcoin vadeli işlemleri Bakkt ve ErisX gibi ABD tarafından düzenlenmiş bir dizi borsa kartında olmasına rağmen ABD pazarında hala mevcut değil.

Interdaxın kurucu ve genel müdürü Jose Llisterri “Kripto para alanındaki birçok ekip düzenlenmiş teklifler oluşturmaya çalıştı ve sürecin son derece yavaş ve hantal olduğu gerçeğiyle karşılaştı. ICE [Bakktın yaratıcısı Intercontinental Borsası] ve LedgerX şu anda ABDde bunu uygulamaya koymak istiyor ancak benzer durumlar diğer ülkeler içinde geçerli” açıklamasını yapıyor ve ekliyor:

“Bu teklifleri başlatmak için gerekli olan çalışma son derece zor ve eğer başarılı olursa gerçekten de kripto para alanı için çok olumlu olacaktır.”

Bu nedenle LedgerX’in durumu kripto para tutkunları ve ABD düzenleyiciler arasındaki zor ama yoğunlaşan ilişkiyi göstermektedir. Bu arada endüstri katılımcıları ABD ile ilgili daha açık kurallar için yasa koyuculara çağrıda bulunmaya devam ediyor ve yasal boşluklar nedeniyle faaliyetlerini diğer yargı bölgelerine taşıyorlar.

Comments (0)
Add Comment