IMF’ten Kalıcı Enflasyon Uyarısı: Altın Fiyatları Yükselecek mi?

Wall Street’in enflasyonun yüzde 5’in üzerinde olduğunu öğrenmesi biraz zaman aldı. Görünüşe göre yatırımcılar, sonunda artık yüksek enflasyonlu bir dünyada yaşadığımızı fark ettiler. IMF, enflasyon raporunu açıkladı. Altın ise belirsizliğini koruyan bu ekonomik ortamda yatay yönde hereket etmeye devam ediyor.

 IMF raporu: enflasyon 2021’in son aylarında zirve yapacak ve 2022’in ortasına kadar devam edecek!

Ham petrol fiyatalrı son zamanlarda varil başına 80 dolara yaklaşırken, doğal gazın fiyatı son haftalarda iki katından fazla arttı. Yükselen petrol fiyatları enflasyon endişelerini tetikledi, çünkü daha yüksek enerji fiyatları daha yüksek tüketici enflasyonuna dönüşebilir ve daha yüksek tüketici enflasyonu Fed’in önceden tahmin edilenden daha sert bir ekonomi politikasını tetikleyebilir. ABD merkez bankası, özellikle Eylül ayı tarım dışı maaş bordrolarının makul olduğu ortaya çıkarsa, niceliksel genişlemeyi beklenenden daha hızlı bir şekilde azaltabilir. Sonuçta bu altın için kötü bir gelişme.

 

Altın analizi yapanFxempire analistleri, enflasyonun uzmanların iddia ettiğinden daha kalıcı olabileceği konusunda uzun zamandır uyarıda bulunuyor. IMF, dün en önemli raporunda yüksek enflasyonun 2022 ortasına kadar sürebileceğini kabul etti. Raporda şu ifadelere yer verildi:
Hem gelişmiş ekonomiler hem de gelişmekte olan ülke grupları için enflasyonun 2022’nin ortalarına kadar pandemi öncesi seviyelere geri dönmesi ve enflasyonun 2021’in son aylarında zirve yapması bekleniyor. Bu yönde riskelrin de artmasını bekliyoruz.

 

Altın fiyatları yükselecek mi?

Hem gelişmiş ekonomilerde hem de yükselen piyasalarda ve gelişmekte olan ekonomilerde keskin yükselen konut fiyatları ve uzun süreli girdi arzı sıkıntısı ve ikinci grupta devam eden gıda fiyatları baskıları ve para birimindeki değer kaybı enflasyonu daha uzun süre yüksek tutabilir. Dolayısıyla, özellikle bugün açıklanması planlanan İstihdam Durum Raporu hayal kırıklığına uğratmazsa, altın fiyatının yakın gelecekte düşüş eğilimini sürdürebileceği görülüyor. Ancak Fed’in seyrini tersine çevirmesi gerekecek.

 

 Tüm bunlar altın piyasası için ne anlama geliyor? Pekala, her zaman olduğu gibi, teorik olarak enflasyon riskinden korunma olarak kabul edilen altın için daha yüksek enflasyonun pozitif olması gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak, tek başına analiz edebileceğimiz teorik bağlantılar, ekonomi karmaşık bir sistem olduğundan, gerçekte diğer güçlerle birlikte çalışır. Bizim durumumuzda altın, tahvil getirilerinin birlikte artması ve reel faiz oranlarını desteklemesi nedeniyle güçlenen enflasyon endişelerinden pek fayda sağlayamıyor. Altının enflasyonist ortamda hayal kırıklığı yaratan performansı  ayrıca Fed‘in sıkılaştırma döngüsüne ilişkin beklentilerden kaynaklanmaktadır.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!