Güney Kore Kripto Para Sektörüne Nefes Aldırmıyor: İşte Yeni Gelişme!

Güney Kore, kripto para kullanan vergi kaçakçılarını ortaya çıkarmak için yeni vergi düzenlemeleri getirmeyi önerdi. Düzenleyiciler, vergi kaçakçıları tarafından bireysel cüzdanlarda saklanan kripto varlıklarına el konulması için vergi makamlarından izin almaya çalışıyor. Kripto piyasası üzerinde genişleyen baskı, ulusun artan refah maliyetlerini finanse etmenin bir parçası olarak geliyor.

Bireysel cüzdanlardaki kripto paralara el koyun

Mevcut düzenlemeler, yetkililerin bireysel dijital cüzdanlarda tutulan kripto paralara el koymasını kısıtlamaktadır. Ancak, kripto para borsaları aracılığıyla ulaşılabilenlere, geciken vergilerin ödenmesi için haciz konulabilir. Reuters’e göre bu teklif, Kore hükümetinin vergi kodlarını yıllık olarak gözden geçirme girişimi ve mevcut 16’dan fazla vergi kodunu değerlendirmeyi ve düzenlemeyi amaçlıyor.

Güney Kore kripto para cezası, kara para aklamayla mücadele düzenlemeleri ve kripto birimleri kullanan siber ve ekonomik suçları araştırmak da dahil olmak üzere dijital varlık piyasasını temizlemek için kripto pazarlarına daha katı düzenlemeler getirmeyi amaçlıyor. Başkan Moon Jae-in’e göre, yetkililer ülkedeki önceki ekonomik ve sosyal kayıpları kapsayacak şekilde vergi düzenlemesinin genişletilmesini istiyorlar. Ayrıca hükümet, Seul dışında çalışan kuruluşlara uygulanan vergi uygulamasının genişletilmesini ve ülke içinde çalışan firmalar için kurumlar gelir vergisini düşürmeyi teklif etti.

Kripto para işlemlerine yüzde 20 vergi

Şubat ayında, Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, kripto ticaretinden 2,5 milyon won’un üzerinde kazanç elde eden derin cepli yatırımcıların gelecek yıldan itibaren yüzde 20 vergi ödemekle yükümlü olacağını duyurdu. Miraslar ve kripto para biçimindeki hediyeler de vergi şemsiyesi altına girecek. Varlığın fiyatı, miras veya hediye tarihinden bir ay önce ve bir ay sonrasına ait günlük ortalama fiyat üzerinden hesaplanacaktır.

Kore’de dövizlere karşı düzenleyici eylem

Kore’nin kripto endüstrisine yönelik baskıları, vergi düzenlemeleri uygulamakla sınırlı değil. Son zamanlarda, Kore’de ticari operasyonları olan 27’den fazla yabancı kripto borsası, Kore Mali İstihbarat Birimi (KFIU) tarafından en son Kore AML düzenlemelerine uygun olarak kaydolmaları için bilgilendirildi. Kripto borsalarının da düzenleyicilerden bilgi güvenliği sertifikası alması gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Güney Korekripto para borsasıkripto para piyasası