Grant Thornton’dan kripto varlık denetimi açıklaması

Coinbase’in USDC stablecoin’ine destek sunan uluslararası denetim şirketi Grant Thornton yeni yayınladığı raporda 2019’un ilk çeyreğinde 10 milyar dolar değerinde müşteri varlığını denetlediğini açıkladı.

Kripto varlıkları büyük olan 15 ila 20 şirkete ve kripto borsalara hizmet veren muhasebe ve denetleme firması Grant Thornton müşterilerinin varlıklarının ve yatırımlarının beyan edildiği oranda olup olmadığını denetliyor.

Blok zincirleri ve bilanço tablosu arasında tutarsızlık tespiti yapıldığında şirket bu gibi vakaları ortaya çıkarma konusunda yeterince özgür hareket edemiyordu.

Denetim geçmişi bulunmayan özel coinler üzerinde çalışan Forensic Technology Services şirketinden Johnny Lee kendilerine söylenen miktardan daha fazla coin bulduklarını belirtiyor.

Firmanın denetlediği 40 kripto para birimi arasında Bitcoin Ethereum Ripple EOS Zcash Monero USDC ve ERC20 tokenleri bulunuyor. 

Firma her biri benzersiz olan blok zincirinin yapısı için tasarlanan farklı yöntemler kullanıyor. Zaman zaman yeniden oluşturulan blok zincirine hibrit buluta ve hukuki noda geri dönüp bakıyor. 

Lee ayrıca her blok zincirinin kendine has özellikleri beklenmeyen durumları bulunduğunu ifade ediyor.

Grant Thornton müşterilerinin sahip olduğu portföyün tamamını denetlemiyor. Tam kapsamlı denetim para ve zaman anlamına geliyor. Bazı durumlarda denetim blok zincirinin başlangıç bloğunu kapsıyor.

bitcoinCoinBaseEOSERC20EthereumMoneroripplestablecoinUSDCZcash
Comments (0)
Add Comment