Dev Bankaların Bitcoin Tahminleri Şaşırttı!

Kripto para piyasası ve Bitcoin (BTC)’deki dalgalanma devam ediyor. Goldman Sachs, JPMorgan ve Bank of America’nın ise uzun vadeli tahminlerindeki iyimser havanın devam ettiği görülüyor. Bu olumlu görüşlerin yanında, aksi görüşler de mevcut. Örneğin İsviçreli bankacılık devi UBS, kripto paraların spekülatif olduğu görüşünde ısrarcı.

Bitcoin, bankaların görmezden gelemeyeceği kadar büyüdü

Lider kripto para birimi Bitcoin, fiyat dalgalanmalarına rağmen, 2021’i yılın başına göre, yani son bir yılda ciddi bir kazanımla elde etti. BTC, geçtiğimiz yıl toplam piyasa değerine göre ilk 10 kripto para arasında yerini aldı. Bu da BTC’nin, Goldman Sachs, JPMorgan ve Bank of America gibi dev bankaların analistlerinin görmezden gelemeyeceği kadar büyük olduğu anlamına geliyor.

ABD’li dev banka Goldman Sachs’ın önde gelen stratejistlerinden Zach Pandl, Bitcoin (BTC)’in 100 bin dolara ulaşması için bir yol haritası hazırlarken, JPMorgan stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou da Kasım ayında bankanın 146 bin dolarlık hedefini yenilemişti. Bank of America ise kripto para piyasasının artık “göz ardı edilemeyecek kadar büyük” olduğunu savunan Ekim 2021 raporunda kripto para çalışmalarını başlattığını duyurmuştu. Ancak bu iyimser görüşlere rağmen Bitcoin (BTC)’nin düşüş eğiliminin devam edeceğini savunan bankalar da var. İsviçre bankası UBS, Bitcoin’le ilgili borsa yatırım fonları gibi karmaşık yatırım ürünlerinin piyasaya sürülmesinden sonra bile kripto para birimlerini tamamen spekülatif olarak görmeye devam ediyor. Bankanın baş yatırım görevlisi Mark Haefele liderliğindeki bir ekip hazırladığı raporda Bitcoin ve kripto paralardan şu şekilde bahsetti:

Kripto paralara ve coin’lere doğrudan maruz kalmayı yalnızca risk toleransı yüksek yatırımcılar için uygun görüyoruz. Dijital varlıkların temelini oluşturan teknolojiler için potansiyel görürken, coin’leri spekülatif olarak görmeye devam ediyoruz” denildi.

Küresel bankalar BTC fiyat tahminleri ortaya çıktı

Goldman Sachs analistleri Bitcoin (BTC)’deki oynaklığın çekiciliği azalttığı görüşünde. Analize göre oynaklığın düşmesi halinde ise ilgi artacak. Ayrıca enflasyon arttıkça daha fazla yatırımcı Bitcoin’i enflasyona karşı bir önlem olarak satın alabilir. JPMorgan ise yatırımcıların kripto varlığını giderek altına bir alternatif olarak gördüklerini savunarak 146 bin dolarlık uzun vadeli fiyat hedefini yeniledi. Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz gibi, Bank of America, RBC ve Wells Fargo geçen yıl kripto para birimlerini yatırım yapılabilir varlıklar olarak ele almaya başlamıştı, ancak bu bankalar henüz resmi bir Bitcoin fiyat tahmini yayınlamadı.

Citigroup analistlerininse daha önce 2020 yılına ait sızdırılmış bir notta Bitcoin (BTC)’in Aralık 2021’e kadar 318 bin dolara ulaşacağı yönünde tahminde bulundukları ortaya çıktı. 2020 yılında şuanda 40 bin doların üzerinde bulunan Bitcoin için oldukça uçuk bir tahmin yapılması, bankaların iyimser tahminlerine olan güveni sarstı. Geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporda Bitcoin’in 100 bin dolarlık seviyeye fırlayabileceğini, ancak bunun altından pazar payı almaya devam etmesi halinde gerçekleşebileceğini belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

bankabitcoinbtc