Credit Suisse’dan Çok Önemli Altın Tahmini: Bu Seviyeleri Bekleyin!

Altın fiyatı (XAUUSD), gün içi en düşük seviyeden en son sıçramaya rağmen, son günlerin en yüksek seviyesinden geri çekilmeye devam ediyor. Bununla birlikte Credit Suisse analistleri ise altın tahmini yaptı ve düşüş uyarılarında bulundu. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, analistler, daha önce altın fiyatı için düşüş uyarılarında bulunmuştu. İşte ayrıntılar…

Credit Suisse’deki stratejistler düşüş eğilimlinde olduklarını tekrarladılar

Altın, Mart ayında 2.050 dolardan Kasım ayı başında 1.617 dolara kadar düştü. Daha sonra biraz toparlandıancak yine de 1.803 dolar seviyesindeki 200 Günlük Hareketli Ortalamanın altında kaldı. TD Securities’deki stratejistler, altın (XAUUSD)’nin 2023’te daha fazla reel faiz artışıyla daha düşük işlem görmesini bekliyor. XAUUSD, önümüzdeki birkaç ay içinde 1.575 dolarlık bölgeye girmeye hazırlanıyor diyen analistler şunları ekledi:

Eğrinin kısa ucu boyunca ABD reel ve nominal oranlarında devam eden keskin bir artışın, Altın’ı 2023’ün başlarında 1.575 dolara doğru çekeceği tahmin ediliyor. Kıymetli metal, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığı ve piyasanın ufuktaki kesintilere bakmaya başladığı netleştiğinden 1.800 dolara doğru yükselmeye başlayabilir.

Credit Suisse’deki stratejistler düşüş eğilimlinde olduklarını tekrarladılar ve açıklamalarda şu sözlere yer verdi:

Altın daha da toparlandı ve şimdi 1.680 dolarda, 55DMA’nın üzerinde sağlam bir şekilde geziniyor. İşte bu nedenle büyük ‘çift tepenin’ geçerliliğini sorguluyor. Piyasaya tekrar yeni bir aşağı yönlü ivme kazandırmak için 55DMA’nın altına bir kırılma gerekiyor. Sonraki destekler 1.614 dolar seviyelerindeki son YTD düşük seviyesinde, tüm 2015/2020 yükselişinin yüzde 50’sinin 1.560 dolarda görülmesinden önce görülüyor. Şu anda 1.803 dolar olarak görülen 200DMA’nın şimdilik daha da yukarı yönlü olması bekleniyor. Bununla birlikte, yukarıdakiler, bir sonraki Haziran ayındaki en yüksek 1.877 dolara doğru potansiyel bir yükseliş için kapıyı açacaktır.

Altın Tahmini: İşte izlenmesi gereken kritik seviyeler

Teknik Birleşme Dedektörü, altın fiyatının Mart 2020’den bu yana en büyük haftalık kazanımları ayrıştırdığı için 1.778 doların altındaki bir direnç bölgesinden geri çekildiğini gösteriyor. Bunlar arasında, 100-HMA’daki önceki yüksek seviyenin yakınsaması, altın fiyatının hemen yukarı yönlü yönünü yaklaşık 1.769 dolarda kısıtlıyor. Bunu takiben, dört saatlik grafikte Bollinger’in orta bandı, R2 ve Fibonacci’ye yüzde 23.6 katılarak altın (XAUUSD) boğaları için kırılması zor bir seviye olarak 1.773 dolar işaret ediyor.

1.778 dolar seviyesinin altın ayıların son savunması olarak göründüğünü belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, engel D1’de Fibonacci’yi yüzde 38.2 oranında kapsıyor. Alternatif olarak, saatlik grafikte S2 ve daha düşük Bollinger, kıymetli metalin 1.762 dolara yakın bir şekilde olumsuz tarafını sınırlıyor. Altın fiyatının 1.762 dolarlık desteği kırdığı bir durumda, XAUUSD ayılarını Haftalık formasyonda yüzde 23.6’ya, 1.744 dolardan Fibonacci’ye yüzde 23.6’ya yönlendirmeden önce 1.754 dolar civarında Pivot Noktası Bir Günlük S3’e bir düşüş yakın görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!