Cardano (ADA) CEO’su El Salvador’a Gidiyor: Ziyaretin Amacı Ne?

Cardano’nun kurucusu ve CEO’su Charles Hoskinson, Cardano hakkında El Salvador’lu yetkililerle temas halinde olduğunu ifade ediyor.

Hoskinson’ın Cardano hakkında yapacağı El Salvador ziyareti nasıl sonuçlanabilir?

Input Output Global (IOG) CEO’su Charles Hoskinson, Cardano ile Orta Amerika ulusu arasında bağ kurma olasılığını tartışmak için El Salvador‘a resmi bir ziyaret için başvurduğunu şu ifadelerle doğruluyor:

Evet, El Salvador’da bazı yetkililer ve partilerle görüştük. Resmi bir ziyaret yapabilirim. Bunun için tüm belgeleri ve talepleri gönderdik, böylece Başkanla görüşeceğiz. Ama elbette takdir onların…

Cardano kısa süre önce Etiyopya ve Tanzanya’da eğitim ve internet bağlantısı ile ilgili Blockchain altyapısını kullanıma sunmak için hükümet anlaşmalarını duyurmuştu. Hoskinson, El Salvador’un, Bitcoin’i yasal para birimi haline getirmesini, ülkeyi saran kripto yanlısı momentumdan yararlanmak için bir fırsat olarak değerlendiriyor. Ancak, mevzuatın “Bitcoin Yasası” olarak adlandırıldığı göz önüne alındığında, Cardano (ADA)’nun da aynı tanınmayı kazanma şansı henüz bilinmiyor.

El Salvador’daki Bitcoin etkinliği, muhalefete rağmen, kripto kitlesinin benimsendiğini dünyaya gösteriyor. Toplumun niş bir kesiminin böyle söylediği için değil, kripto, insanların ilgisini çekmeyen bir sisteme bir alternatif olduğu için. Mevcut durum hakkında yorum yapan, Cardanians, Blockchain’in sadece Bitcoin’den daha fazlası olduğunu tweetledi. Cardanians, Cardano (ADA)’nun Bitcoin’den daha fazla şeffaflık, bağımsızlık ve özgürlük sunabileceğini şöyle belirtiyor:

Sevgili El Salvador halkı, Blockchain sadece Bitcoin ile ilgili değildir. Blockchain, küresel bir kimlik oluşturmanıza veya belirli finansal süreçleri daha şeffaf hale getirmenize olanak tanır. Hatta kendi sabit paranızı bile çıkarabilir ve bağımsız olabilirsiniz. Daha fazla özgürlük istiyorsanız #Cardano’ya göz atın.

Başkan Bukele, Cardano veya benzeri önde gelen kripto paralarla ilgili bir benimseme olmayacağını belirtiyor

Bitcoin, El Salvador’da öncülük ederken, Cardano gibi altcoin geliştiricilerinin ülkeye olan ilgisi de hızla artıyor. What Bitcoin Did adlı YouTube kanalıyla yaptığı röportajda Başkan Bukele, tüm kripto endüstrisinin El Salvador’a açılması fikrine geçici bir yanıt verdi. Hem BTC hem de USD ile uğraşmanın yeterince zor olduğunu söyledi. Başkan ayrıca, on farklı kripto para biriminin yasallaştırılmasının imkânsız olduğunu şu sözlerle ortaya koyuyor:

Bu bir Bitcoin yasası. Aynı anda çalışan iki para birimini devreye sokmak çok zor. Ve daha önce de söylediğim gibi, satıcı ve alıcı farklı bir para birimi seçse bile hem satıcıya hem de alıcıya aynı anda tam özgürlük verin.

Bukele röportajında, altcoin’leri yasaklamayacağını ve altcoin geliştiricilerinin de mağaza açıp El Salvador’da yatırım yapmakta özgür olduğunu vurguluyor. Ancak yasal para birimi yapmak söz konusu olduğunda, Bitcoin’in ülkedeki tek kripto para birimi olduğunun da altını çiziyor. Programlanabilirlik ve akıllı sözleşmeler Cardano (ADA) gibi diğer platformlara bir avantaj sağlasa da eski dünya arasında köprü kurmak önce güvenle başlamalı. Bukele’ye göre Bitcoin’in bu konuda üstünlüğü var gibi görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

bitcoinCardanoCharles HoskinsonEl SalvadorNayib Bukele
Comments (1)
Add Comment