Duyuyoruz Ama Bilmiyoruz! Kripto Boğa Tuzağı Nedir?

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi,  kripto para piyasaları bir süredir düşüş ivmesini sürdürüyor ve ara sıra yaşanan yükselişler analistler tarafından boğa tuzağı olarak adlandırılıyor. Peki nedir boğa tuzağı?

Boğa tuzağı nedir?

“Ölü kedi sıçraması” olarak da adlandırılan boğa tuzakları, hızlı iyileşmeler nedeniyle kriptoda sıklıkla görülür. Örneğin, bir altcoin’in fiyatı son birkaç gündür istikrarlı bir şekilde yükseliyorsa, yükselmeye devam edeceğine inanabilirsiniz. Biraz satın alır ve fiyatın yükselmesini beklersiniz, böylece karlı bir şekilde satabilirsiniz. Ancak tam tersi olur ve kendinizi düşüş pozisyonunda sıkışmış bulursunuz. Düşüş trendine tanık oluyorsunuz ve ardından düşüşü satın alabileceğinizde , varlığı iyi bir fiyata satın aldığınızı düşünerek yükselişin tersine dönmesini bekliyorsunuz . Tuzak, fiyat geri çekilip düşüş trendine geri döndüğünde kendini bu şekilde gösterir.

Boğa tuzaklarında psikolojinin rolü

Boğalar, bir sonraki ayı piyasası geri dönene kadar her şey iyi ve iyi olabilen yüksek boğa koşullarını kovalar ve sürer . Bu olduğunda, pozisyonlarını bir kayıpla tasfiye edebilecekleri bir ayı tuzağına yakalanabilirler. Tek yönlü bir zihniyet (kesinlikle ayı veya boğa) nedeniyle, bir boğa piyasasında işlem yapmaya alışmış yatırımcılar, yüksek satın alma ve düşük satış yapma tuzağına düşebilir. Uzmanlar , hem boğa hem de ayı piyasalarında başarılı olmak için çift yönlü bir zihniyete sahip olmayı öneriyor , çünkü bu uzun vadeli trendler sırasında daha fazla kar sağlıyor.

Boğa tuzağı ne için kullanılır?

Boğa tuzakları, hem günlük yatırımcılar hem de uzun vadeli yatırımcılar tarafından, şüphelenmeyen piyasa katılımcılarından yararlanmak için kullanılır. Günlük yatırımcılar için, bir boğa tuzağı, bir önceki en yüksek seviyeye geri döndüğü için güvenliği kısaltmak için bir fırsat olabilir. Fiyat daha sonra düşüş trendine devam edecek ve yatırımcılar için kar sağlayacaktır. Uzun vadeli yatırımcılar için, bir boğa tuzağı, ralliden sonra geri düştüğü için menkul kıymeti daha düşük bir fiyattan satın almak için bir fırsat olabilir. Daha sonra bir sonraki yükseliş trendi için güvenliği koruyabilirler.

Boğa tuzağına ne sebep olur?

Birçok faktör bir boğa tuzağına neden olur ve en yaygın olanlardan biri, rallide bir önceki en yüksek seviyeye kadar alım hacminin olmamasıdır. Zayıf alım hacmi, belirli bir düşük fiyatta menkul kıymete fazla ilgi olmadığının ve boğaların fiyatı yukarı itecek kadar güçlü olmadığının bir göstergesidir. Boğa tuzaklarının diğer bir yaygın nedeni, bir konsolidasyon modelinden yanlış bir kopuştur. Fiyat, yukarı yönlü bir aralığın dışına çıkıyor, ancak daha sonra hızla geri düşüyor ve düşüş trendine devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

bitcoinboğa tuzağıbtckripto parakripto para piyasaı