Bitcoin Fiyatı Fırladı! Panik Sona mı Erdi?

Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmaların ardından gerileyen Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerindeki düşüş trendi, yerine yükselişe bırakmaya başladı. Rus kuvvetlerinin Ukrayna’yı işgali yatırımcıları umutsuzluğa sürüklerken ve çoğu varlık sınıfında satışlar gelirken Bitcoin ve kripto piyasaları sert bir şekilde düştü. Bitcoin (BTC) fiyatı, Ukrayna saldırısının başlamasından kısa bir süre sonra 24 Şubat tarihinin erken işlem saatlerinde 34.333 dolara düştü. O zamandan beri beklenmedik şekilde tekrar 38.500 dolara tırmandı. Şimdi gelin, birkaç analistin BTC fiyatı hakkında söylediklerine ve devam eden çatışmanın kısa vadede kripto piyasalarını nasıl etkileyebileceğine göz atalım.

Bitcoin “harika bir satın alma alanında”

Bitcoin (BTC)’in 23 Şubat gecesi çöküşü pek çok trader tarafından beklenen bir durum olarak karşılandı. Kripto para yatırımcısı Pentoshi’ye göre BTC fiyatı, kısa vadede 40 bin doları geri alabilir. Bu olumlu görüşe rağmen Pentoshi, “oldukça korkunç görünen” genel makro gelişmelere karşı temkinli olduğunu ifade etti. Pentoshi, 24 Şubat’ta gönderdiği tweet’te BTC’nin buradan daha yüksek seviyelere çıkacağını iddia etti. Pentoshi konu hakkında şunları yazdı:

BTC şimdi mavi alanda. Bu fiyata bu şekilde gelinmesini beklemiyordum. Bence zamanla burası harika bir satın alma alanı olacak.

BTC/USD 3 günlük grafik

ExoAlpha’nın baş yatırım sorumlusu David Lifchitz, mevcut durumun derinlemesine bir incelemesini yaptı ve “Bitcoin ve diğer kripto paraların Rusya ile Ukrayna haberleriyle birlikte yukarı ve aşağı hareket ettiğini” belirtti. Kripto piyasası için pozitif olan konuysa, Mayıs 2021’deki düşüş sırasında olduğundan daha az kaldıraç kullanılmasıydı. Bu durum, “aşırı kaldıraçlı oyuncuların daha az likide olması ve dolayısıyla mayıs ayında görülene göre daha hafif bir düzeltme” yaşanmasıyla sonuçlandı. Lifchitz, Bitcoin’in 34.300 dolardaki son düşük seviyesinin “haftalardır takılı kaldığı aralığın en düşük seviyesine yakın” olduğuna dikkat çekti ve “Bitcoin gibi diğer kriptoların da yönünün Ukrayna ile Rusya arasındaki durumla netleşeceğini” söyledi ve şunları ekledi:

Merkez Bankalarının son 12 yıllık gevşek para politikasının sert inişi sürüyor ve Ukrayna ile Rusya sadece ‘her finansal balonu’ patlatacak iğne olabilir…

İlk panik sona erdi

Bağımsız piyasa analisti Michaël van de Poppe, önümüzdeki gün ve haftalarda piyasanın nasıl işlem göreceğine dair fikirlerini paylaştı. Gönderdiği tweet’te kısa vadeli zayıflığın en kötüsünün şimdilik sona ermiş olabileceğini öne sürdü.

Twitter kullanıcısı AngeloDOGE tarafından gönderilen tweet’te ise, paniğin devam etmesi durumunda BTC için bir sonraki adımın 33 bin dolar civarında belirgin hale geleceği vurgulandı. Analist, devam eden düşüşün 25 bin dolara kadar devam edebileceğini savundu. Kripto para piyasasının toplam değeri şu anda 1,65 trilyon dolar ve Bitcoin’in hakimiyet oranı da yüzde 41,9 seviyesinde. Daha fazla Bitcoin haberi için, Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

altcoinbitcoinbtckripto parapiyasa