Avrupa Merkez Bankası Tarih Verdi: Stabilcoin

Avrupa Merkez Bankası’nın yönetim kurulu üyelerinden olan Fabio Panetta, son günlerde yaşanan kripto para ve stabilcoin çöküşü hakkında yorumlarda bulunarak, önümüzdeki dört yıl içerisinde dijital avro’nun piyasalara sürüleceğini açıkladı. İşte detaylar…

“Dijital avro oluşturmaya yönelik geliştirme ve testlere başlandı”

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yönetim kurulu üyelerinden Fabio Panetta, dijital avronun dört yıl içinde piyasaya sürülebileceğini ve bir kişiler arası ödeme çözümü olarak tasarlanacağını ekledi. Yönetim kurulu üyesi Panetta,  ECB’nin önümüzdeki yıl Avrupa Birliği üyeleri için dijital avro oluşturmaya yönelik çözümlerin geliştirme ve testlerine başlayacağını ve bu sürecin yaklaşık olarak üç yıl kadar sürebileceğini belirtti.

Panetta, piyasaya sürülecek dijital parayı kanuni para haline getirmenin ve P2P ödemelerde bir kullanım aracı olarak tasarlamanın dijital avro kullanımındaki yaygınlığı artırabileceğini de ekliyor. Ünlü yönetim kurulu üyesine göre dijital avro, P2P ödemeler için daha da güvenilir olacak. Açıklamasında dijital avronun ödeme sistemlerindeki faydalarından bahseden Panetta, dijital avronun stabilcoin ve kripto para’lara göre daha güvenli olmasını ise kripto paraların sanıldığı gibi kamu kontrolünden muaf, güvenilir ‘para birimi’ olmamasına ve riskli olmasına bağlıyor.

Panetta’ya göre kripto varlıklar güvenilir bir ödeme aracı olamayacak kadar “riskliler”

Panetta, kripto para piyasasında stabilcoin TerraUSD’nin (UST) dolara olan sabitli endeksini kaybetmesiyle başlayan çöküşü ve lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) de dahil olmak üzere birçok kripto para biriminin değer kaybettiği son dalgalanmayı da yorumladı. Yönetim kurulu üyesi Panetta’ya göre Tether (USDT) benzeri stablecoin’ler “riskten arınmış” bir halde bulunmuyorlar. Tam aksine “kripto para benzeri yatırımlarda olduğu gibi belirli risklere de sahipler” yorumlarında bulundu. Yönetim kurulu üyesinin yaptığı açıklamanın tam hali ise şu şekilde;

“Kripto varlık piyasasındaki son gelişmeler, bize ulusal paralara her zaman bire bir oranında dönüştürülemeyen özel araçların para işlevi görebileceğine inanmanın hayal olduğunu gösterdi. Kriptoların kamu kontrolünden muaf, güvenilir ‘para birimi’ türü olduğu iddialarına rağmen, güvenilir bir ödeme aracı olamayacak kadar riskliler”

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC)’in fiyatı ise son 7 günlük süreçte yüzde 12,7’lik bir düşüş yaşadı. Son 1 saatlik periyotta ise yüzde 1,6 değerlenen lider kripto, anlık olarak 29.759,36 dolardan işlem görüyor. Daha fazla kripto para haberi için Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Avrupa merkez bankasıdijital eurostablecoin