Analitik Firması Bitcoin Rallisinin Arkasındaki Temel Faktörü Açıkladı!

 Bitcoin (BTC), Nisan ayından bu yana ilk kez bugün 60 bin dolara yükseldi. Tanınmış bir veri analitiği şirketinin CEO’su, rallinin büyük ölçüde balinalar tarafından yönlendirildiğini ve henüz short pozisyonlarda tasfiye olmadığını açıkladı.

 

CryptoQuant’ın CEO’su: Bitcoin rallisi, balinalar tarafından yönlendiriliyor!

Bitcoin, bugün 18 Nisan’dan bu yana ilk kez 60 bin dolar seviyesine ulaştı. Grafikler, önemli bir ralliye işaret ediyor. BTC, son 30 günde yüzde 25 arttı. Ayrıca Temmuz ayında 30 bin doların altındaki çöküşten bu yana yüzde 100 arttı. Konuyla ilgili yorum yapan, sektörde tanınmış bir veri analizi ve araştırma şirketi olan CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju oldu. Rallinin esas olarak balinalar tarafından yönlendirildiğini ve “şimdiye kadar büyük short pozisyonların tasfiye edildiğini” görmediğimizi belirtti. Ju şu açıklamayı yaptı:
Bu ralli, kısa short squeeze’den değil, balina alımlarından kaynaklanıyor. Türev borsalardaki büyük Bitcoin alım piyasası emirleri, short pozisyondaki tasfiyelerden değil. Bu şunu gösteriyor: 1/ Şu ana kadar tasfiye edilen büyük short pozisyon yok, 2/ Balinalar dipten beri uzun pozisyonlar aldılar.

 

 Açıklığa kavuşturmak gerekirse short squueze, kaldıraçlı short pozisyonlar tasfiye edildiğinden  bir varlığın fiyatının katlanarak arttığı bir olaydır. Bu, fiyat yükseldikçe, daha fazla şhort pozisyonun silindiği ve fiyatı daha da artıran bir kartopu etkisi yaratır. Bu bilgilere ek olrak, short pozisyonlarda büyük bir tasfiye olmamasının başka sonuçları da olabilir. Bybt’den gelen veriler, son 24 saat içinde 150 milyon dolarlık short pozisyonun silindiğini ortaya koyuyor ki bu aslında o kadar da önemli değil. Aşağıdaki grafik, Bitfinex’teki Bitcoin short pozisyonlarının sayısını göstermektedir. Bu veri, ayrıca mevcut rallide güven duygusu olduğunu da gösterebilir. Zincir üstü ölçümlerden önemli bir baskı gelmediği göz önüne alındığında, bu, ralliyi daha da tetikleyebilir.

 

Hodling devam ediyor: piyasada güven duygusu var!

 Bitcoin (BTC)’in toplam dolaşımdaki arzının yüzde 85’inden fazlası üç aydan fazla bir süredir hareket etmedi. Bu, HODLer’ların kripto para birimine güvendiği ve henüz herhangi bir satış belirtisi göstermediği anlamına geliyor. En son Bitcoin fiyat analizimizde, şu anda mevcut olan zincir üstü bilgilerden ve yakın ve orta vadeli gelecekte BTC için ne anlama geldiğinden bahsettik.

 

 
Fiyat, son birkaç ayın en yüksek seviyelerine ulaştığında hafif dağılım belirtileri oldu, ancak bu bekleniyor ve bunu önceki analizlerimizde uzun uzun tartışmıştık. 55 bin dolar ile 58 bin dolar arasında Bitcoin satın alan yatırımcılar başa baş almak isteyebileceğinden, kısa vadede bazı küçük zorluklar doğurabilir. Yine de, HODLerın çoğu birikmeye devam ettikçe zincir üstü metriklerin sağlam bir şekilde yükselişini sürdürdüğünü belirtmek önemli.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

bitcoinkripto pararalliveri