Altın Fiyatları Teknik Analizi: Bu Seviyeler Test Edilebilir!

Altın fiyatları (XAU / USD), düz bir açılıştan sonra Asya seansında sürekli olarak düşüyor. Kıymetli metal, Pazartesi günü düşüş eğilimi gösteren bir performans sergiledi. Altın fiyatları 1,883.45 dolardan açıldı ve biraz daha yükselerek 1,884.94 dolara kadar yükseldi, ancak duyarlı satıcılardan gelen hızlı bir yanıt altın fiyatlarını düşürdü. Altın fiyatları şuan 1,877.04 dolardan işlem görüyor ve geçen haftanın kapanış fiyatından yaklaşık yüzde 0.37 oranında değer kaybetti. 1,870.00 dolar seviyesindeki desteği test etmek için daha da aşağı iniyor.

Piyasalara genel bakış ve altın fiyatını etkileyen faktörler

Pazartesi günü negatif piyasa duyarlılığının ileriye taşınması, ABD doları endeksini (DXY) iyice ateşledi. DXY, geçen hafta açıklanan, beklenenden daha yüksek ABD Tarım Dışı Bordrolarının (NFP) Haziran ayında Federal Rezerv (Fed) tarafından bir jumbo faiz artırımı daha beklentilerini desteklemesiyle, 104.00’ü test etmek için daha da yükseliyor. Enflasyon daha yüksek ölçekleniyor. Daha yüksek NFP, sıkı bir işgücü piyasası ücret fiyat endeksini daha yükseğe iteceği için, enflasyonist baskılara katkıda bulunacak.

Bu hafta, ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ilgi odağı olmaya devam edecek. ABD TÜFE, önceki yüzde 8,5’lik baskıya göre yüzde 8,1 daha düşük bir seviyede görülüyor. ABD enflasyon rakamlarında görülen beklenmedik bir kayma, Haziran ayında tampon faiz artırımı olasılığı azalacağı için DXY’ye olan talebi azaltabilir.

Altın fiyatları teknik analizi

Fed Başkanı Jerome Powell geçen hafta yaptığı açıklamada, 75 bps’lik bir faiz artırımının aktif olarak değerlendirilmediğini söyledi. Bununla birlikte, piyasalar, ABD merkez bankasının yükselen enflasyonu frenlemek için daha sert bir adım atması gerektiğine ikna olmuş görünüyor ve hala 2022’nin geri kalanı için 200 bps’lik bir faiz artırımını fiyatlıyorlar. Bu, ABD Hazine tahvili getirilerinin yükselmesini desteklemeye devam etti ve bu da getiri sağlamayan altını zayıflattı.

Simetrik üçgen grafik formasyonunun oluşması, piyasa katılımcılarının ileriye dönük duyarlılıklarında kararsızlığa işaret ediyor. Aşağı yönlü trend çizgisi 29 Nisan’ın en yüksek seviyesi olan 1.920,02 dolardan, yükselen trend çizgisi ise geçen haftanın en düşük seviyesi olan 1.855,00 dolardan çizildi. kıymetli metal altın, 200 dönemlik Üstel Hareketli Ortalama’dan (EMA) 1.888,20 dolarlık direnç oluşturuyor. Göreceli Güç İndeksi (RSI) 40.00-60.00 aralığında salınıyor, ancak 40.00’ın altına kaymanın eşiğinde. Daha fazla altın haberi için, Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!