IntoTheBlock Raporu: 4. Çeyrekte Bitcoin Fiyatını Bu 3 Faktör Belirleyecek

Yapay zeka destekli veri analitik platformu IntoTheBlock tarafından yapılan Blockchain araştırmasına göre 2021’in dördüncü çeyreği Bitcoin (BTC) için “tarihsel olarak yükseliş” görüntüsü verdiğini belirtiyor.

Bitcoin ETF onayları ne zaman SEC gündemine alınıyor?

Blockchain veri analitik firması IntoTheBlock’un araştırma başkanı Lucas Outumuro, Twitter’da BTC iyimserliğini şu üç faktörün yönlendirdiğini söylüyor:

1. Bir Bitcoin borsasında işlem gören fonun potansiyel ETF onayı.
2. Yaklaşan Taproot güncellemesi.
3. BTC’nin fiyatı ve temelleri arasındaki “geri bildirim döngüsü”.

Lucas Outumuro, Bloomberg analistlerinin bir Bitcoin ETF’sinin bu ay içerisinde onaylanma şansının %75 olduğunu tahmin ettiğini belirtiyor.

Taproot güncellemesi neler getiriyor?

Geçtiğimiz hafta, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Volt Crypto Industry Revolution and Tech ETF (BTCR)’yi onayladı. Basit bir Bitcoin ETF olmasa da, ürün yatırımcılara önemli oranda BTC hisseleri olan veya BTC endüstrisinde yer alan şirketler aracılığıyla BTC’ye dolaylı olarak yatırım yapma imkanı sunuyor. Outumuro, Taproot’un Kasım ayı için planlandığını ve son büyük Bitcoin güncellemesinden dört yıldan fazla bir süre sonra geldiğini de belirtiyor.

Taproot, Bitcoin’in gizlilik önlemlerini, akıllı sözleşme esnekliğini ve Blockchain’deki karmaşık işlemleri maskeleme yeteneğini geliştirmeyi amaçlayan yumuşak bir çatal oluşturdu. Bu, 2017’deki Segwit’ten (Segregated Witness) bu yana yapılan ilk büyük güncelleme oldu. Son olarak, Outumoro, Bitcoin’in sağlam temellerine işaret ediyor. Blockchain araştırmacısı, bu ay tüm Bitcoin işlem hacminin %99,2’sinin 100 bin doların üzerindeki işlemlerden geldiğini ve bunun balinaların ve kurumların aktif olarak Bitcoin (BTC) kullandığının kanıtı olduğunu savunuyor. Konu ile ilgili olarak Outumoro şu şekilde değerlendirmede bulundu:

Kurumsal faaliyetlerdeki son artış ve geleneksel piyasalarla düşük korelasyon, girmek isteyen yatırımcılar için olumlu. Bu daha sonra daha iyi temelleri teşvik ederek daha fazla yatırımcı getiriyor vb.

Genel olarak, Bitcoin tarihsel olarak yükselen bir çeyrekte güçlü bir ivme kazanıyor. Güçlü temeller ve potansiyel katalizörler tarafından yönlendirilen, muhtemelen heyecan verici bir yıl sonunun başlangıcındayız.

Kaynak: Lucas Outumuro/Twitter

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin ETFBTC fiyatıintotheblocksec