33 tesis yasadışı olarak Bitcoin madenciliği yapıyor

Malezyanın önde gelen elektrik dağıtım şirketi Tenaga Nasional Bhd (TNB) yasadışı bir kripto para birimi madenciliği neticesinde büyük miktarlarda kayıplar yaşadı. Yaşanılan kaybın 760.736 dolar olduğu ifade ediliyor.

Dağıtım ağı genel müdürü Siti Sarah Johana Mohd tesislerin altı aydır kaçak olarak Bitcoin madencilik faaliyeti yapmakta olduğunu belirterek bu tesislerden 23’üne ait delilleri topladıklarını ancak 10 tesisin baskın yapıldığının farkına vararak delilleri yok ettiğini ifade ediyor.

Kullanılan madencilik ekipmanlarının sayacı devre dışı bırakan dağıtım panosundan elektrik kullandığı normalde 25.674 dolar gelmesi gereken faturanın 52 dolar şeklinde yansıtıldığı ifade ediliyor.

Malezya hükümeti Bitcoin ve kripto para birimlerine yönelik olarak olumlu yaklaşımlarıyla biliniyor. Maliye Bakanı Lim Guan Enge göre Malezya hükümeti ekonominin bazı sektörlerini iyileştirmek için kripto para birimleri ile blok zincirinin potansiyelinin farkına varmış durumda. Malezya Bitcoin madenciliğine ve ticaretine hiçbir kısıtlama olmadan izin veriyor.

Comments (0)
Add Comment