Ünlü CEO’dan Altın Tahmini: Altında Yükseliş Bekleniyor mu?

ETF Trends CEO’su Tom Lydon, genellikle enflasyondan korunma olarak görülen değerli metal altını gölgede bırakan üç temel faktörün olduğunu söylüyor. Dijital altın Bitcoin’in giderek ana akım haline gelmesi bu faktörlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Altın’a olan ilgi azalıyor mu?

Kripto para piyasalarında son dönemde meydana gelen boğa koşusu, yatırımcıların Bitcoin’i, altın ve diğer metallere değer deposu olarak rakip göstermesine neden oluyor.

Lydon Çarşamba günü CNBC’nin “ETF Edge” programına verdiği demeçte şunları söyledi:

Tabii ki bu bir talep sorunu. Ana metaller, petrol ve tarım ürünleri gibi şu anda yüksek talep gören emtialara ihtiyaç var. İnsanların şu anda altına ihtiyacı yok. Daha önemli şeylere ihtiyacı var.

 

Lydon ayrıca altının dijital rakibi Bitcoin’in emin adımlarla arkadan geldiğini söylüyor. Lider kripto para birimi bu yıl rekor seviyelere yükselirken, “altın  piyasa payının bir kısmını kaybetti” dedi.

Altın fiyatları yükselmeye devam edecek

Aynı röportajda WallachBeth Capital’in genel müdürü Andrew McOrmond, emtia ve dijital para biriminde görülen son hareketlere değindi. şunları söyledi:

 Altın aslında son iki hafta içinde, gerçekten … kripto para birimindeki düzeltmeyle birlikte, biraz ralli yakaladı.

 

Kripto para birimi ve altın piyasaları son derece değişken olmasına rağmen, McOrmond, müşterilerinin değerli metal konusunda iyimser olmaya devam ettiğini söyledi ve şunları ekledi:

Müşterilerimiz piyasada biraz hareketlilik olabileceğini düşünüyor. AU altın ETF’sinde bir miktar alım gördük. Değerli metal “aslında tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın. O kadar hızlı hareket etmiyor, bu yüzden çok yakında 2.000 dolar seviyesine ulaşabileceğini düşünüyorum.

Altın’ın fiyatı Perşembe günü yüzde 1’den fazla düşüşle 1.890 doların altına düştü. 2.000 dolara artması için, yaklaşık yüzde 6’lık bir artış gerekiyor.