Rusya’nın dijital bir rublesi için zaman verdi

Bir Rus yetkili bu alanda liderlik iddiasında bulunmak için ülkenin dört yıl önce bir merkez bankası dijital para birimi üzerinde araştırma başlatması gerektiğini savundu.

Ancak Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanının dijital ve teknolojik gelişim özel temsilcisi Dmitry Peskova göre ilk hamle avantajı finansal istikrar açısından da bir takım riskler getiriyor.

RBCye göre Peskov bir CBDC geliştirmede hızlı bir saniye stratejisinin dünyanın ilk ihraççısı olmaktan daha verimli olabileceğini söyledi:

“Finansal risk o kadar büyük ki bana öyle geliyor ki hızlı bir saniye stratejisi ilk olmaya çalışmaktan çok daha etkili. Liderin neler yapabileceğini ve hangi engellerle karşılaşacağını görelim. “

Peskov Rusya’nın dijital bir ruble olan CBDC’nin gelişme şimdi başlarsa üç ila yedi yıl içinde gerçekleşebileceğini belirtti.

Rusyanın merkez bankası 13 Ekimde resmi olarak bir CBDC istişare belgesi yayınladı. Ardından Rusya Devlet Duması üyesi ve Rusyanın kripto ile ilgili mevzuat çabalarının önemli bir temsilcisi olan Anatoly Aksakov dijital para biriminin bir pilot aşamaya gireceğini iddia etti. 2021in ilk yarısı. Aksakov Bitcoin (BTC) gibi merkezi olmayan kripto belirteçlerinin geleceği olmadığından yaklaşan dijital rublenin “geleceğe” geleceğinden emin.

Diğer ülkelerdeki finans uzmanları da CBDClere bekle ve gör yaklaşımı uyguluyor. 19 Ekimde Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankasından Jerome Powell ilk olmaktansa doğru yapmanın daha iyi olduğunu iddia etti. Yeni Zelanda merkez bankası ulusal bir dijital para birimi çıkarmadan önce CBDC alanında “yapılacak çok iş olduğunu” iddia ederek benzer bir duruş sergiledi.

cbdcdijital rubleDmitry PeskovRusya
Comments (0)
Add Comment