Rus Sanatçı Yaktığı Pasaport Videosunu NFT Haline Getirdi

Amerika Birleşik Devletleri’nde 11 senedir hayatını sürdüren Rus NFT sanatçısı Olive Allen, kendi ülkesi Rusya’yı protesto etmek için pasaportunu yaktı. 2018 yılından beri kripto paralar ile uğraşan ve bir NFT sanatçısı olan Olive Allen, Rusya’nın şu anki hükümetini protesto amaçlı Rusya Federasyonu New York Başkonsolosluğu önünde pasaportunu yakarak dikkatleri üzerine çekti.

Sanatçı, yaktığı pasaport görüntülerini NFT olarak satışa sundu

Rus sanatçı yaptığı protesto ile çok büyük dikkat çekerek Putin Rusya’sını evi olarak görmediğini belirtti. Halka açık alanda pasaportunu yakarken, kendi ülkesinin hükümetini onaylamadığını ve sonuçlarına katlanmaya hazır olduğunu da ekledi. Rusya doğumlu sanatçı, ülkesi hakkında ise şu şekilde bir yorumda bulundu:

Putin’in Rusya’sını evim olarak görmüyorum. Şu anki yönetimin olduğu Rusya’ya asla dönmem. Zaten birazdan tutuklanırım.

Rus sanatçı, pasaportunu yakarken çekilen görüntüleri Twitter üzerinden paylaştı. Sanatçının paylaştığı görüntülere birçok kişi ve kuruluş tarafından da destek geldi. Tweet ise şu şekilde:

Sanatçının attığı tweet serisinde bazı Rus vatandaşlarının söyledikleri ise dikkat çekti. Yaptığı işin övgüye değer olduğunu düşünen bazı vatandaşlara göre Olive Allen, ses çıkaramayan vatandaşların sesi oldu. Sanatçı bir diğer yandan yaktığı pasaport görüntülerini NFT olarak hazırladı ve SuperRare pazarından satışa sundu. Alacağı parayı ise Uluslararası Çocukları Kurtarma derneğine kripto para olarak yollayacak. Sanatçının NFT’sine yazdığı açıklama ise şu şekilde:

Ukrayna’daki savaş bir trajedidir. Bu trajedide masumlar hayanı kaybediyor ve sadece yıkım var. Bu kalbimi çok kırıyor. Pasaportumu ülkemi sevmediğim için değil Putin’in Rusya’sına inanmadığım için yaktım. Burada bugün ve her gün barışı savunacağım

SuperRare pazarı üzerinde 4 Mart 2022 tarihinde yapılan açık arttırmaya 14 teklif geldi ve NFT @dedb8 adlı kullanıcıya 3.66 ETH fiyatına satıldı.

Sanatçı, Rusya vatandaşlığından ayrılmak için evraklar da doldurdu

Rus Hükümetinin 2002 yılı mevzuatına göre, Rusya dışında yaşayan bir kişi şartları sağlarsa vatandaşlıktan çıkabiliyor. Bu şartlar arasında, Rusya tarafından suçlanmaması, başka vatandaşlığı olmaması veya ödenmemiş yükümlülüğü olmaması bulunuyor. Eğer kişi şartları sağlıyorsa isteğe bağlı olarak vatandaşlıktan ayrılabilir. Sanatçı, pasaportunu yakmadan önce gerekli belgeleri doldurmuş ve sonrasında pasaportunu konsolosluğun önünde yakmıştır.

Sanatçının yaptığı NFT ile Ukrayna’ya yardım etme fikri çoktan kullanıma sunuldu. Time Magazine, 59 sanatçının barış için oluşturacağı NFT’leri açık arttırmada satılacağını duyurdu. Elde edilen gelir ise insanlık adına Ukrayna’ya gönderilecek. Daha önce kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere Ukrayna hükümeti de savaş yükünü azaltmak amacıyla bir NFT koleksiyonu oluşturuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

altcoincryptocurrencyEthereumnftNFT Nedir