Küresel Enflasyon Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

Son günlerde piyasada düşüş eğilimi hakimken, Bitcoin (BTC) 40 bin dolarlık psikolojik desteğini kaybetti. Piyasadaki analistler ve birkaç kripto analiz firması önümüzdeki günlerde bizi nelerin beklediği hakkında tahminlerde bulundular. Detaylar şu şekilde…

Enflasyon kripto para piyasasını nasıl etkileyecek?

Popüler kripto analiz firmalarından biri olan Santiment, kripto para birimlerinin fiyatları ile enflasyon seviyeleri arasında bir korelasyon olduğunu takipçilerine aktardı. Santiment, enflasyon oranının Mart ayında yüzde 8,5 seviyelerinde yükseldiğini açıklamasının hemen ardından kripto para piyasalarının bunun sonucunda bir artış yaşadığını belirtti ve şu sözleri paylaştı:

“Enflasyon verileri kripto topluluğu için ana gündem olduğundan genellikle fiyat geri dönüşleri meydana gelir. Tüketici fiyat verilerinin mart ayında beklenenden daha yüksek yüzde 8,5 yükseliş göstermesiyle iyi bir kripto sıçraması gördük”.

Popüler firma Santiment, sosyal medya platformlarında “enflasyon” ve “TÜFE” anahtar kelimelerinin görünme sıklığı arttığında lider kripto para Bitcoin (BTC) fiyatının tersine dönme eğiliminde olduğunu belirterek yatırımcıların da dikkatini çekmiş bulunuyor.

Peki piyasaların önümüzdeki günlerde durumu ne olacak?

Popüler analitik firması, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin enflasyonun yüksek seviyelerde kaldığını belirtmesinin ardından Mart ayı ortasında bir kripto dibinin meydana geldiğini belirtiyor. Santiment’e göre, Mart ayında yüzde 8,5 artan TÜFE’den dolayı artışın lider kripto para birimi için başka bir dibe işaret edip etmeyeceği görülmeye devam ediyor.

Ayrıca ünlü firmaya göre, “enflasyon” ve “TÜFE” kelimelerinin sosyal medya platformlarında görünme sıklığındaki yaşanan artışın, fiyatın geri dönüşüne garanti olarak kaynak verilmemesi konusunda uyarıyor. Bunların sadece bir tahmin olduğunu belirten firma, fiyat/enflasyon arasındaki ilişkinin gelecek hakkında “bazı senaryoları kurgulamamıza yardımcı olması mümkün olabilir” yorumlarını yaptı. Genel olarak bilindiği üzere piyasalarda fiyatın yönünü belirleyen sadece bir etken değil. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC)’in fiyatı ise son 24 saat içerisinde yüzde 3,3 değer kaybetti. Anlık olarak ise lider kripto para birimi 39.921,02 dolardan işlem görüyor. Bitcoin ile ilgili daha fazla güncel haber için lütfen Kriptoarena.com adresini ziyaret ediniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

altcoinanalistbitcoinbtccryptocurrencyenflasyonkripto parakriptopara