Küresel Ekonomi Küçüldükçe Kripto Para Piyasası Büyüyor!

Küresel ekonomi Rusya ile Ukrayna arasındaki jeopolitik gerilimler nedeniyle zor zamanlar geçiriyor. Bununla birlikte, kripto para piyasası, özellikle sadece 30 günde 400 milyar dolardan fazla artan sermayesi açısından büyük adımlar atıyor.

Kripto piyasasındaki büyüme, jeopolitik krize rağmen devam ediyor

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş birinci ayını doldururken, küresel piyasalar bu krizin etkisiyle büyük zorluklar geçiriyor. Bununla birlikte CoinMarketCap verilerine göre, yazım sırasında toplam kripto para piyasa değeri, bir önceki aya göre yüzde 23,29’luk yaklaşık 403 milyar dolar artışla 2,13 trilyon dolara yükseldi. Son 24 saatte, küresel piyasa değeri ise yüzde 5,86 artarak 2,01 trilyon dolardan mevcut 2,13 trilyon dolara yükseldi. Ayrıca, geçtiğimiz 24 saatteki toplam piyasa hacmi yüzde 77,22 artışla 112,03 milyar dolar oldu.

Kripto para piyasasının bir bütün olarak değerindeki bu artış, kısmen, Bitcoin ve diğer büyük çaplı altcoin’lerdeki artış eğilimine bağlanıyor. Pek çok piyasa uzmanı, bu durumunun sebebinin özellikle de 47 bin dolarlık seviyenin üzerinde yükseliş eğilimi gösteren Bitcoin’in (BTC) son zamanlardaki yeniden canlanması olduğunu düşünüyor. Kriptoarena.com olarak fiyat hareketlerini yakından takip ettiğimiz Bitcoin (BTC) son bir haftada yüzde 15,90 ve son 24 saat içinde yüzde 5,75 oranında artış kaydediyor.

Bitcoin, piyasa değeri bakımından yükselişini sürdürüyor

Lider kripto para birimi, fiyatının 39.980 dolar seviyesinde olduğu son 30 güne kıyasla yaklaşık yüzde 20’lik bir artış kaydetti. Önde gelen kriptonun an itibariyle 900 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olması, bazı uzmanların Bitcoin’in jeopolitik istikrarsızlık dönemlerinde güvenli bir sığınak olarak hareket edebileceği iddialarına destek sağlıyor. Bu arada, Ethereum (ETH) da sadece 30 günde 2.772 dolardan şu anki 3.363 dolar seviyesine yükselerek oldukça büyük bir ilerleme kaydediyor.

Lider altcoin Ethereum’un 403,2 milyar dolarlık mevcut piyasa değeri ile ikinci en büyük kripto para birimi unvanını korumayı başarıyor. Altcoin son bir hafta içinde yüzde 15,42 ve son 24 saat içinde yüzde 5,89’luk artış ile an itibariyle 3.363 dolardan işlem görüyor. Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri’nin her yerinde durgunluk belirtileri belirgin hale geliyor. Uzmanlara göre bu durum olası bir satış ve artan enflasyon korkularını kışkırtıyor. Ayrıca, bu tür gelişmelere karşı potansiyel koruma olarak kripto para birimlerine olan ilgi artmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!