Kripto topluluğu 25 Mayıs’ta Bitcoin Pizza Günü nü kutlayacak

2009da başlatılan blockchain temelli bir elektronik para sistemi olan Bitcoin ağını çalıştırmak için dizüstü bilgisayarını kullanmaya yeni başlayan bilgisayar programcısı ağın aynı ada sahip yerel para birimi biçimindeki katkısı nedeniyle ödüller kazandı. Daha sonra dijital kazançlarını nakit paraya çevirerek kullanmaya karar verdi.

Hanyecz Bitcoine özel grafik forumu olan BitcoinTalk.orgda başlığı “Bitcoin For Pizza” yazan bir reklam yayınladı. 10.000 BTC için iki pizza almayı teklif etti. İlk iki gün boyunca kimse yanıt vermedi.

22 Mayıs 2010da Hanyecz iki büyük pizza için 10.000 BTC ödedi ve bu kripto para birimi kullanılarak yapılan ilk işlem olarak kaydedildi.

Günümüze kadar uzanan Laszlo Hanyecz bitcoin meraklıları arasında fenomendir. Çünkü bu iki pizza için ödediği bitcoin tokenları şimdi yaklaşık 100 milyon dolar değerindedir.

Hanyecz o zamandan beri bir simge  haline geldi. Bitcoinlerini her zaman tutup asla satmadıklarından dolayı kendilerini ifade ettikleri HODLERS için yeni bir referans oldu .

Bu arada Hanyeczin multimilyon dolarlık pizzalarını satın aldığı tarih onuncu yılı itibariyle Bitcoinin ilk belgelenmiş işleminin yıldönümü olan Bitcoin Pizza Günü oldu.

Hanyecz Bitcoinin uygun bir ödeme sistemi olarak kullanılmasının destekçisi oldu. Şubat 2018deki işlem akışlarını hızlandırmak için Bitcoin blok zincirinin üzerinde ek bir katman olan Lightning Networkü kullanarak Londradaki arkadaşı için iki pizza dağıttı. O zaman Hanyecz 67 dolar değerinde 0.00649 BTC ödedi.

bitcoinBitcoin Pizza GünüLaszlo Hanyecz
Comments (0)
Add Comment