Kripto Para Piyasasında Yaşanan Kabusun Arkasında Wall Street mi Var?

Geçtiğimiz haftadan itibaren kripto para piyasalarında kaydedilen düşüşler tüm dünyada yatırımcıların gündeminde. Dijital varlıklar alanında önemli yöneticilerinden birisi olan Barry Silbert, kripto para piyasalarında meydana gelen düşüşlere ilişkin açıklamalar yaptı.

Kripto paralardaki kaosun sebebi ne?

Forbes verilerine göre 2021’in başında 1,6 milyar dolarlık kişisel serveti bulunan Digital Currency Group’un Kurucu CEO’su Silbert konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

Yatırımcılar, kripto paralardaki düşüşün nedeni merak ediyorlarsa, küresel borsalardaki seyre bakmalılar!

Silbert’in Pazar günü twitter’da paylaştığı açıklamalar, Bitcoin, Etherum ve birçok altcoin’in neredeyse yüzde 50 değer kaybettiği hafta sonunun ardından geldi. Medya kaynaklarına göre, dijital varlıklardaki kaosun sebebi Çin’deki yetkililerin Bitcoin madenciliği üzerindeki baskı ve yasaklar.

Wall Street ve spekülasyon

Kripto para uzmanlarının bazıları, piyasalarda gerçekleşen düşüşün dijital varlıklara ilişkin temel verilerden, değişen piyasa anlatısından veya piyasa düzenleyicilerinin en son hamlelerinden bağımsız olduğunu belirtiyor. Yatırımcılar bu düşüşlerin Wall Street’in spekülasyon iştahıyla daha fazla ilişkisi olduğunu öne sürüyor.

MarketWatch’un haberine göre milyarder kripto para yatırımcısı Silbert’in değerlendirmeleri de bu çerçevede değerlendirilebilir. Silbert genel inanışın aksine, hisse senetlerinin performansının, yatırımcıların kripto paralarda ne kadar risk alabildiğine dair temel bir gösterge olabileceğine işaret ediyor.

Michael Karamer de aynı görüşü paylaşıyor

Silbert’in görüşlerine paralel bir açıklama da geçtiğimiz Pazar günü, servet danışmanlığı şirketi Mott Capital’den Michael Kramer’den geldi.  Kramer, bir blog yazısında Bitcoin’deki en son yaşanan çöküşün Wall Street’teki risk iştahının geçiş sürecinde olduğuna ve ayı piyasasına dönüleceğine işaret edebileceğini söyledi.

Silbert ünlü kripto fonu Grayscale Bitcoin Trust’ı yöneten yatırım şirketi Grayscale Inverstments’ın ve Coindesk’in sahibi olan Digital Currency Group’un kurucusu olarak biliniyor.

Silbert ayrıca yakın zamanda halka arz olan ABD’nin en büyük kripto borsalarından Coinbase Global’ın ve Ripple gibi şirketlerin de erken dönem yatırımcıları arasında yer alıyor. CoinTelegraph Silbert’i merkeziyetsiz dijital varlıklar konusundaki en önemli 5 isimden birisi olarak belirtiyor.

bitcoinkriptoWall Street
Comments (0)
Add Comment