Kripto para birimlerinizi nasıl güvence altına alabilirsiniz?

Blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri ödeme ve işlem yapmak için benzersiz bir şekilde güvenli bir yol sunsa da kripto dünyası risk faktörleri ile dolu bir sektördür. Blockchain ve dijital paraların doğası nedeniyle dolandırıcılar tarafından çok dikkat çekiyor.

Pandeminin başladığı zamandan bu sürece dek tehdit seviyesi azalmak bir kenara daha çok arttı. Siber suçlular kripto para birimi sistemi aracılığıyla para çalmak ve para aklamak için devam eden bu durumdan yararlanıyor. FBI her yaştan insanın kripto para birimi ile ilgili dolandırıcılık planları aracılığıyla suçlular tarafından mağdur edildiği konusunda uyarıyor.

Bununla birlikte son zamanlardaki kripto saldırıları ve siber dolandırıcılık buzdağının görünen kısmı olup yatırımcıların dikkat etmeleri gereken birkaç şey bulunuyor. Yatırımcıların hesaplarını ve yatırımlarını koruması için dijital para alım satımı ile ilgili stratejiler üzerinde durmak gerekiyor.

Yatırım dolandırıcılığı

Bu dolandırıcılık sistmeinde kripto para endüstrisinde aktif bulunan bir kişi veya nadiren gönderen en son coin teklifi ile (ICO) kar elde etme fırsatı sunuyor.

Genellikle dolandırıcılar meşru web sitelerinden veya kripto para birimi şirketlerinden gönderilen profesyonel görünümlü hileli e-postalar ile insanların aldanmasını kolayca sağlıyor. Ancak gönderdikleri bir bağlantıya tıklamak ya da bu e-postalardan gelen bir siteye giriş yapmak hesaplara erişmelerine fırsat sağlıyor.

Hileli Mobil Uygulamalar

Bitcoin Newse göre binlerce kişi sahte Poloniex uygulaması da dahil olmak üzere sahte kripto para birimleri mobil uygulamalarını indirdi. Bu kötü amaçlı uygulamaların çoğu Apple ve Google gibi isimler altında geldiği için güvenli olduğu düşünülse de yapılan birçok dolandırıcılık sistemi teknoloji devlerinin savunmasını da aşıyor.

Güvenli Olmayan Wifi Ağları

Birçok tehdit ile dolu olan güvenli olmayan Wi-Fi ağlarından ticaret yapılması durumunda özel bilgilerin ele geçirilmesi ve hesap bilgilerinin çalınması olasılıklar dahilinde yer alıyor.

Para birimlerinizi güvence altına almak

Ticaret sırasında yatırım ve verilerin güvenli bir şekilde sağlamlığının sağlanması için yapılması gereken bazı şeyler bulunuyor.

Halka açık Wifi üzerinden borsalarda veya cüzdanlarda işlem yapmamak ve oturum açmamak gerekiyor. Eğer yapılması gerekiyorsa verileri şifrelemek ve işlem faaliyetini korumak için dijital bir özel ağ (VPN) kullanmak tavsiye ediliyor. Ayrıca güvenilir bir internet ağı olsa dahi ticaret esnasında VPN kullanmak işi garantiye almak açısından iyi bir fikir olarak sunuluyor.

İndirilen tüm kripto ticaret uygulamalarının yayıncısının doğrulanması gerekiyor. Borsanın web sitesine giderek uygulamasına giden bir bağlantıyı takip etmek her zaman için daha güvenli bir yol olarak görülüyor. Doğrudan mağazalardan indirmek istendiğinde ise logonun aynı olduğundan markalamanın yerinde olduğundan ve herhangi bir dilbilgisi hatası olmadığından emin olunması şarttır.

Hesaplar için her zaman çok faktörlü kimlik doğrulaması öneriliyor. Telefon çalınması gibi durumlarda hesaplara erişimi engellemek için metin mesajı doğrulama dışında bir yöntem kullanmak tavsiyeler arasında yer alıyor.

Kimlik avı dolandırıcılıklarının farkında olmak ve güven vermeyen sosyal yardım yatırım teklifleri ve Icolar ile karşılaşılığında dikkatli olmak gerekiyor.

Sahip olunan coinler borsada veya sıcak cüzdanda saklanmayıp yatırımların büyük kısmı soğuk bir cüzdanda bulundurulması daha güvenilir olacak.

Web sitelerin adres çubuğunda her zaman bir HTTPSnin yer alması zorunludur. Tarayıcının adres çubuğunun sağındaki kilit simgesini arayarak bunu hızlı bir şekilde iki kez kontrol etmesi önem taşıyor.

BlockchaindijitalparabirimikriptoparabirimimobiluygulamasibergüvenliksosyalağwifiYatırım
Comments (0)
Add Comment