Kıdemli Analistten Yön Tayin Eden Altın Fiyatları Tahminleri!

Altın ve gümüş fiyatları, Çarşamba günü öğle saatlerinde ABD’de daha düşük ve iki ayın en düşük seviyelerine ulaştı. Güvenli liman metalleri, yükselen ABD doları ve artan devlet tahvili getirileri tarafından sert bir şekilde vuruluyor. Boğalar ayrıca, zayıflayan kısa vadeli teknikler arasında davalarını sürdürmeye devam eden çizelge tabanlı ayılar tarafından cezalandırılmaya devam ediyor. Haziran altın vadeli işlemleri en son 15.40 dolar düşüşle 1.888.70 dolardan ve May Comex gümüşü en son 0.049 dolar düşüşle 23.485 dolardan işlem görüyordu. Kriptoarena.com olarak makalelerimizde analizlerine sıklıkla yer verdiğimiz kıdemli piyasa analisti Jim Wyckoff’un piyasa değerlendirmelerini ve altın analizini aktarıyoruz.

Altın fiyatlarını piyasaları etkileyen faktörler

Bugün ABD doları endeksi iki yılın en yüksek seviyesini vurduğundan, ABD doları haftanın yükselen değeri. Bu arada, bugün Euro para birimi beş yılın en düşük seviyesini gördü. Dolar, jeopolitik krizin ortasında güvenli liman talebi görüyor. Avrupa’nın çoğu, enerjisini Rusya’dan aldığından, Euro bölgesi yükselen enerji maliyetleriyle baskılanıyor. Rusya Salı günü Polonya ve Bulgaristan’a doğalgaz tedarikini kesti. Küresel borsalar ise bir gecede karıştı. ABD hisse senedi endeksleri, Salı günü büyük kayıpların ardından düzeltici sıçramalarla gün ortasında yükseldi. Bu hafta, hisse senedi fiyatlarını artırmaya yardımcı olacak, çeyreğin en yoğun ABD kurumsal kazanç haftası. Şimdiye kadar kazanç raporlarının çoğu iyimserdi. Bununla birlikte, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’nın en büyük savaş alanı olan Rusya-Ukrayna savaşının ortasında riskten kaçınma yüksek kaldığından, şu anda jeopolitik, kurumsal kazançları geride bırakıyor. Enflasyon endişeleri de piyasanın ön saflarında yer alıyor.

Büyük Rus altın madencisi, yerel bankaların indirimli altın satın alması nedeniyle ithalat yerine ihracatı tercih ediyor. Diğer önemli dış piyasa gelişmesi, Nymex ham petrol vadeli fiyatlarının daha zayıf olduğunu ve varil başına 100.75 dolar civarında işlem gördüğünü gösteriyor. 10 yıllık ABD Hazine notunun getirisi şu anda yüzde 2.8’i getiriyor. Teknik olarak, Haziran vadeli altın fiyatları bugün iki ayın en düşük seviyesini gördü. Günlük çubuk grafikte bir fiyat düşüş trendi çizgisi var. Ayılar, genel olarak kısa vadeli teknik avantaj elde ettiler ve kendi taraflarında bir ivmeye sahipler. Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, 1,950,00 dolardan katı direncin üzerinde bir kapanış üretmek. Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını 1.850,00 dolar seviyesindeki sağlam teknik desteğin altına itmek. İlk direnç 1,900,00 dolarda ve ardından bugünün en yüksek seviyesi 1.908,10 dolarda görülüyor. İlk destek bugünün en düşük seviyesi 1.881.60 dolar ve ardından 1.875,00 dolar seviyesinde görülüyor.

Gümüş ve bakır fiyat analizi

Gümüş vadeli işlem fiyatları bugün dokuz haftanın en düşük seviyesini görebilir. Günlük çubuk grafikte bir fiyat düşüş trendi çizgisi var. Gümüş ayılar, genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahiptir. Gümüş boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, fiyatları ons başına 25,00 dolardan sağlam teknik direncin üzerinde kapatmak. Ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları 23.00 dolardan sağlam desteğin altında kapatmak. İlk direnç bugünün en yüksek seviyesi olan 23.765 dolarda ve ardından 24.00 dolarda görülüyor. Bir sonraki destek bugünün en düşük seviyesi olan 23.275 dolarda ve ardından 23.00 dolarda görülüyor.

Bakır bugün 245 puan 446.50 sentten kapattı. Bakır ayılar, genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahiptir. Günlük çubuk grafikte bir fiyat düşüş trendi çizgisi var. Bakır boğalarının bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, fiyatları 470,00 sentte sağlam teknik direncin üzerine itmek ve kapatmaktır. Ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, kapanış fiyatlarını Ocak ayının düşüğü 428,80 sentte sağlam teknik desteğin altında tutmak. İlk direnç 450,00 sentte ve ardından Salı gününün yükseği 452,45 sentte görülüyor. İlk destek bu haftanın düşüğü 438.30 sentte ve ardından 430.00 sentte görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altınbakırcopperdolargoldgümüşsilver