İlginç tahmin: Bitcoin ya 5 bin ya da 50 bin dolar olacak… Ortası yok!

Özellikle 2 ay boyunca yaklaşık 9 bin – 10 bin dolar bandında hareket eden Bitcoin bu süreçte oldukça yıprandı. Ancak analistler bundan sonraki sürecin aynı olmayacağı kanısında. Zira aynı uzmanlar 20 bin doların bile büyük bir direnç seviyesi olmayacağını varsayıyor.

Analistler Bitcoin için 13 bin -15 bin dolar aralığının aşılması için zor bir arlık olduğu konusunda hem fikir… Ancak aşılması durumunda ise Bitcoin’in önünüm 20 bin dolara kadar açılacağını tahmin ediyorlar.

CivicKey CEOsu Vinny Lingham da böyle düşünenlerden. Lingham’a göre Bitcoin 20 bin doları aşabilirse muhtemelen 50 bin doların da üzerine çıkmaya çalışacak.

Aslında Linghamın söylemeye çalıştığını daha iyi anlamak için “Sharpe Oranı”nın ne olduğunu anlamak gerekiyor. Bir varlığın getirisini riskiyle karşılaştırarak bir yatırımın performansını ölçmenin bir yolu Sharpe oranı… En basit tanımışla “birim oynaklık veya toplam risk başına risksiz oranın üzerinde kazanılan” ortalama getiri olarak da tanımlanabilir.

Lingham ayrıca “Sharpe Oran hesaplamasının” Bitcoine “uygun olmadığını” açıkladı. Makul bir örneği gösteren Lingham “Yüzde 50 aşağı yönlü projeksiyon (5 bin dolar) ve yüzde 200 yukarı projeksiyonlu (20 bin dolar) tipik bir ‘Sharpe Oranı’ 4 olur. Ayarı 50 bin dolar olarak yaparsanız ayarlanmış Sharpe Oranı 10 olur ki bu genellikle harika bir bahistir” açıklamasını yaptı

Bununla birlikte Vinny Linghama göre sorun Sharpe oranının geleneksel varlıklarda olduğu gibi çalışmaması. Ayrıca başlangıçta belirtildiği gibi şu anki boğa koşusu önceki boğa koşusunun ortalama tutma süresini geçmeye meyilli gibi.

Lingham son olarak ise Bitcoinin ya da 5 bin dolara düşeceğini ya da 50 bin dolar a çıkacağını ” ve 20 bin doların Bitcoin için bir bekleme yeri olmadığını belirtti.

Comments (0)
Add Comment