Dünya düzenleyicileri yasadışı faaliyetlerde kullanılan Kripto Para Birimleri hakkında endişeli

Hükümet yetkilileri ve düzenleyiciler ile derlenen yakın tarihli bir çalışma kripto para birimi endüstrisinin önemli bir risk kaynağı olarak görülmeye devam ettiği sonucunu ortaya koydu. Bu kuruluşlar alanın kendi kendini düzenlemesi ve dijital varlıklar tarafından finanse edilen yasadışı faaliyetlerin sayısı ile ilgili endişeleri dile getirdi.

Yetkililer Kripto Düzenlemeleri Konusunda Endişeli

İngilterenin en eski savunma ve güvenlik düşünce kuruluşu Royal United Service Institute (RUSİ) Cryptocurrency Risk & Compliance Survey adlı bir çalışma yayınladı. Dijital varlık endüstrisindeki düzenlemelerin genel algısına biraz ışık tutmayı amaçlayan araştırmada hükümet yetkililerine kripto para birimi temsilcilerine ve geleneksel finansal kurumlara sorular yöneltildi.

Tüm sektördeki katılımcılar kripto para birimlerinin kendi kendini düzenleyen sistemin yeterli olmadığını düşünüyor. Bu doğrultuda hepsi hükümet organlarının ve
Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) gibi uluslararası kuruluşların daha şeffaf ve kesin yasal çerçeveler oluşturmak için müdahale etmeleri gerektiği iddiasında bulundu.

Bu gerçekleştiği takdirde ankete katılanlar daha fazla kurumsal yatırımcının katılımı ile ilgili teşvik unsuru olacağına inanıyor. Bununla birlikte kapsamlı düzenlemelerin kripto para birimlerinin günlük ödemelerdeki rolünü artıracağı da öngörülüyor.

Ankete katılanların % 69u kripto para birimlerinin şu anda nakit yerine geçemeyecek kadar dalgalı olduğunu söyledi. Ayrıca dijital varlıklarla uğraşmakla ilgili olası riskler de dikkate alındı. Hükümetler ve geleneksel finansal kuruluşlar onları “önemli bir risk kaynağı” olarak sınıflandırdı.


                                                              Anket sonuçları

Kripto paranın yasadışı kullanımı

Katılımcıların çoğu dijital varlıkların yasadışı faaliyetlerde kullanıldığını belirtti.

Tüm katılımcılar terörist gruplar ve insan kaçakçılarına kadar suçlular tarafından kripto para biriminin kullanımıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Suçlular tarafından kripto para birimi kullanımı sadece tüm işlemlerin yaklaşık % 1ini oluştururken geleneksel finansal sistemden kaçınanlar için cazip bir yer olmaya devam ediyor.”

ABD Adalet Bakanlığı üç ünlü terör örgütü olan IŞİD Hamas ve El Kaide tarafından işletilen 300den fazla kripto para birimi hesabını ele geçirdi. Ayrıca Fransız yetkililer cihatçıları ve El Kaide üyelerini kripto para birimi kuponları aracılığıyla finanse ettiği iddia edilen 29 kişiyi tutukladı.

Bununla birlikte bankacılık kurumları gibi iyi düzenlenmiş kuruluşlar da birçok yasadışı faaliyette bulundu. FinCEN belgeleri HSBC Standard Chartered Bank of America ve JPMorgan Chase gibi dev bankaların on yılda ponzi planlarından ve terör örgütlerinden trilyonlarca Dolar şüpheli işlem yapıldığını ortaya koydu.

Anketdijitalvarlıkdüzenleyicigelenekselfinanshükümetkatılımkriptoparariskveriyasadışı
Comments (0)
Add Comment