DeFi Wall Street ten daha iyi

DeFi esasen blok zincirindeki finansal varlıkları ödünç almak ödünç vermek ve işlem yapmaktır. Temel fark ortada duran ve her işlemden bir pay alan geleneksel bir aracı (banka komisyoncu veya borsa) olmaması.

DeFi çılgınca büyüyor çünkü bu tür hizmetler çok daha ucuza mal oluyor ve  bankalar ve insan brokerleri gibi eski sağlayıcıların aynı hizmetlerinden çok daha az zaman gerektiriyor.

DeFi kullanımı balistik hale geliyor

Aşağıdaki grafik kredileri ve kaldıraçlı ticareti teminat altına almak için çeşitli DeFi platformlarında kilitlenen varlıkların (TVL) toplam dolar değerini izler.

Sadece son üç ayda TVL yaklaşık 900 milyon ABD Dolarından 44 milyar ABD Dolarına çıktı.

İki yıl önce Ağustos WCIda olanlar hakkında biraz daha derine inmiştik:

Bu bize 2017nin destansı boğa piyasasının – Bitcoini 1.000 ABD Dolarından 20.000 ABD Dolarına çıkardığı – önemli bir öncülü hatırlatıyor.

Tüm bu projeler vaatlerle doluydu ancak çoğu hiçbir zaman başarılı olamadı. Birkaçı vaatlerini yerine getirdi … sadece kimsenin gitmek istemediği bir süper otoyol inşa ettiklerini kimsenin ziyaret etmek istemediği bir yere vardıklarını keşfetmek için.

Başka bir deyişle neredeyse sıfıra yakın gerçek dünya çekiciliği benimseme ve kullanıma sahip projelerdi.

Bugünün DeFi patlaması Bitcoinin bir sonraki epik dalgalanmasını ateşleyebilir m? Tıpkı ICOların ilkini ateşlemesine yardımcı olduğu gibi?

Evet olabilir. Aslında bu çılgınca bir fikir olmaktan çok uzak. Birincisi bugün DeFide ICO balonunda olduğundan çok daha fazla madde var. Burada kripto hayalet şehirler ya da hiçbir yere varmayan otoyollar yok.

Ve sıfıra yakın faiz oranları sayesinde yatırımcılar pozitif buluyor – hatta bazen çift haneli – DeFinin kripto üzerinden sunduğu getirilerin geçmesi neredeyse imkansız.

Sonuç olarak DeFinin benimsenmesi ve kullanımı artıyor. Ve bunlar kripto dünyasındaki uzun vadeli başarının en önemli göstergelerinden ikisi.

Bunun ötesinde DeFi patlamasının risk sermayesi ve hedge-fon parasının kriptoya akıtılması için taşkın kapılarını sonuna kadar açması da iyi bir şans.

Böyle bir durumda Bitcoinin bir sonraki epik boğa koşusu 2017dekinden çok daha devasa olacak.

defikripto paraWall Street
Comments (0)
Add Comment