Çarpıcı Bitcoin ve Altcoin Raporu: Kurumsal Yatırımcı Nereye Yöneliyor?

Son zamanda yayınlanan bir rapora göre, kurumsal yatırımcılar ve varlık yöneticileri, Bitcoin (BTC)’e yatırım yaptıktan ve varlığın fiyatını yeni seviyelere çıkardıktan sonra, altcoin projelerine odaklanmaya başladı.

Kurumsal yatırımcı Bitcoin (BTC)’den altcoin projelerine yöneliyor

Nickel Digital Asset Management tarafından yapılan yeni bir araştırma, portföylerinde Bitcoin tutan kurumsal yatırımcıların yüzde 32’sinin önümüzdeki 12 ay içinde ilk kez altcoin’lere yatırım yapacağını gösteriyor. Özellikle, yatırımcıların yaklaşık yüzde 33’ü yatırımın önemli bir miktar içereceğine inanırken, yüzde 29’u ise altcoin yatırımlarının kademeli olacağını düşünüyor.

Planlanan altcoin yatırımının arkasındaki neden ile ilgili olarak, kurumların yüzde 54’ü altcoin projelerindeki gelişmelerin kripto para birimi sektöründeki büyüme ile uyumlu olduğunu belirtiyor. Katılımcıların yüzde 45 ise altcoin yatırımlarını portföyerini çeşitlendirmenin bir parçası olduğunu belirtiyor. Buna karşılık, yüzde 44’ü  kripto para piyasasın giderek daha iyi bir seviyeye geleceğinden, uzun vadede altcoin projelerine yatırım yapmak istediklerini belirttiler. CoinShares raporuna göre, Bitcoin de kurummsal yatırımcı çekerken, Solana, Ethereum ve Cardano gibi projeler daha çok ön plana çıkıyor.

DeFi sektöründeki büyüme tesadüf değil

Bulgular hakkında yorum yapan Nickel Digital’in kurucu ortağı ve CEO’su Anatoly Crachilov, kurumsal yatırımcıların altcoin’lere yönelmesinin, DeFi sektörünün büyümesiyle uyumlu olduğunu ve bazı altcoin’lerin Bitcoin (BTC)’den daha hızlı bir büyüme oranı gösterdiğini söyledi ve şunları ekledi:

Birçok DeFi protokolünün değeri, Bitcoin (BTC)’den daha hızlı artmasıyla nedeniyle, piyasa değerleri geçen yıl çarpıcı biçimde arttı. Bu varlıkların, gerçek hayattaki kullanım durumları var ve Bitcoin’den daha fazla programlanabilirliğe dayanıyorlar. Bu özellikleri de fiyata yansıyor. Bu nedenle, ileriye dönük kurumsal yatırımcıların ve varlık yöneticilerinin kripto para piyasasının bu gelişmekte olan sektörüne giderek daha fazla ilgi göstermesi şaşırtıcı değil.

 

Bu araştırma, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve BAE’deki kurumsal yatırımcıları ve varlık yöneticilerini kapsadı. Ankete katılan grup, toplam yönetim altındaki varlıkların 275,5 milyar dolarını kontrol ediyor. Bu yılın başlarında, kripto para piyasaları, artan kurum girişinden kaynaklanan ve Bitcoin (BTC)’in neredeyse 65 bin dolarlık rekor bir fiyata ulaşmasıyla sonuçlanan bir boğa koşusuna başladı. Aynı etki altcoin piyasasında da meydana gelirse, büyük fiyat artışları meydana gelebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

altcoinAnketbitcoinkurumsalYatırım