Blockchain teknolojisinin küresel ilerlemeyi teşvik etmedeki çok yönlü rolü

Gıda Endüstrisi

Gıda endüstrisindeki Blockchain teknolojisi gıda üretim dağıtım ve depolama sürecini tamamen şeffaf hale getirecek. Merkezi olmayan bir defter sistemi satın alınan gıda ürünü hakkında ne zaman yetiştirildiğinden pazara ne zaman ulaştığına ve ne kadar süre saklandığına kadar hayati bilgilere kolay erişim sağlayacak.

Walmart tarafından yapılan bir çalışma gıda tedarik zincirinin dijitalleştirilmesinin enfekte gıdaların tüketicilere ulaşma riskini nasıl azaltacağını gösteriyor. Walmart iki test ürünüyle (mango ve domuz eti) ilgili tüm bilgileri depolamak için bir Hyperledger sistemi geliştirmek üzere IBM ile ortaklık kurdu. Sonuç artan taze gıda ve minimum atık içeren bir gıda sistemini gösterdi. Walmartta gıda güvenliği başkan yardımcısı Frank Yiannis çalışma hakkında şunları söyledi:

“Blockchain ile stratejik kaldırma işlemleri yapabilir tüketicilerin ve şirketlerin kendine güvenmesine izin verebilirsiniz. Gelişmiş izlenebilirliğin gıda sistemlerinin diğer yönleri için iyi olduğuna inanıyoruz.”

Oylama

Geleneksel oy pusulası sistemi yıllardır varlığını koruyup amacına hizmet etmiş olsa da zamanını geride bıraktığını söylemek gerekiyor. Dijital oylama sistemi kağıt oy kullanma şeklinin yerini almak üzere birkaç yıl önce getirildi ancak özellikle de çok sayıda bilgisayar korsanının varlığından dolayı güvenli olduğu konusunda bir karara varılamadı. Bu durumda Blockchain teknolojisi nasıl yardımcı olabilir? Buradaki amacın süreci mümkün olduğunca şeffaf ve güvenli hale getirmek olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Eliptik eğri kriptografisi ile seçmenler oylarını vermek için iki anahtar (özel ve kamu) oluşturabiliyor. Açık anahtar onu onaylayan bir doğrulayıcıya açıklanırken özel anahtar anonim olarak kaydediliyor ve seçimler sırasında oy pusulalarını geçmek ve imzalamak için kullanılıyor. Bu yapıldıktan sonra herkes ortak anahtarı kullanarak imzanın doğru veya yanlış olup olmadığını belirleyebiliyor. Blockchainin bu şekilde oy kullanmak için daha kolay ve daha iyi bir yol sağlaması mümkündür.

Veri paylaşımı

Birçok şirket araştırmacı ve birey sürekli olarak güvenli bir şekilde bilgi alışverişi yapmak istediğinde veri paylaşımı için Blockchain kaçınılmaz duruyor.

Yaygın olarak kullanılan veri alışverişi yöntemleri birçok kusurla dolu olsa da Blockchain üçüncü bir taraftan bağımsız olarak sıkı bir şekilde güvenli bir eşler arası bilgi alışverişine sahiptir. Örneğin Ethereumda açık kaynaklı bir Blockchain projesi olan Ideaology girişimcilerin mühendislerin sanatçıların ve bilim adamlarının fikirleri özgürce paylaşmaları gözden geçirmeleri ve para kazanmalarına olanak sağlayan bir platformdur.

Tıp ve Eczacılık

İlaç endüstrisinde sahte ilaçlar ve diğer suçlar nedeniyle yılda 200 milyar dolara kadar kayıp bulunuyor. Blockchain teknolojisinin tedarik zincirlerini ele geçirerek dünyanın dört bir yanındaki eczanelerde potansiyel olarak devrim yaratma potansiyeli vardır.

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresinin İlaç Tedarik Zinciri Güvenlik Yasası gereklilikleriyle de uyumlu olan Dağıtılmış defter sistemi her ilaç üretimden son aşamaya kadar etkili bir şekilde izlenebileceğinden standart altı ve sahte ilaçların prevalansını önemli ölçüde azaltacak.

Siber güvenlik

İnternet kadar eski olan siber güvenlik ihlalleri ve saldırıları ile milyarlarca kişisel bilgi ve kaynak çalındı. Bu ihlallerin çoğunun kimlik avına karşı insan savunmasızlığının bir sonucu olduğu öngörülüyor. Bir Blockchain sisteminin verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için bir dizi algoritma kullanan karmaşık bir güvenlik ağı olan kriptografi kullanarak bu saldırıların önüne geçebilmesi mümkün görünüyor.
 

Blockchainblokzincirigıdaoysektörsibergüvenliktıpveri
Comments (0)
Add Comment