‘Bitcoin, krizden sonra daha da güçlenecek’

ABD Kongre Üyesi Tom Emmer merkezi para sistemlerinin hiçbir zaman muvaffak olamadıklarını ve Bitcoinin merkezi olmayan özelliğinin fiat para birimlerine karşı ana kozu olduğunu söyledi.

Bakan 2008 mali krizine benzeyen koronavirüs pandemisinin insanları alternatif değer depoları aramaya yönlendirdiğini belirtti ve merkezi para sistemlerinin sadece para dağıtımından sorumlu küçük bir grup için iyi olduğunu ekledi.

Emmer Morgan Creek Digitalin kurucu ortağı Anthony Pomplianonun ev sahipliği yaptığı “Pomp Podcast” sırasında dün Bitcoinin merkezi olmayan doğasını geleneksel sıkı kontrol edilen fiat para birimlerine kıyasla bitcoini öne çıkaran şey olduğunu söyledi.

Emmer Bitcoinin Satoshi Nakamoto tarafından 2008 mali krizinin dünyayı vurduğu aynı zamanda tasarlandığına dikkat çekti. Ve geçmişte olduğu gibi insanlar ABD hükümetinin nihayetinde ABD dolarını devalüe edebilecek benzeri görülmemiş yardım önlemleri arasında yeni değer depoları arıyorlar.

“Krizden çıkarken Bitcoin hiç bir yere gitmeyecek. Aksine daha da güçlenecek. Ve şimdi ekonomist Brian Brooks şöyle diyor: Hey kurumlar bu tür şeyleri bankacılığa başlatabilirsiniz. bunun için çalışmaya başlayabilirsiniz.

Emmer Brooksun ABDdeki bankaların kripto para birimlerini denetim etmesine izin verildiğine dair son ifadesine atıfta bulunarak; ‘bu kripto endüstrisi tarafından yaygın olarak desteklenen bir hareket.’ dedi.

Twitter saldırısı

Decryptin bildirdiği gibi Bakan son Twitter saldırısının ardından Bitcoini savundu ve sorunun Bitcoin değil merkezi kontrol olduğunu belirtti.

Emmer: “Bakın sorun Twitter. Rezil olan onlardır. Bitcoin rezil olmadı. Twitter! sizin güvenliğiniz yeterli değil! Twitterı hacklediler ve her yerde kötü adamlar olacak” dedi.

Ayrıca bu yüzden merkezi kontrolü sevmediğini açıkladı. Emmer Örnek olarak koronavirüsün Çin Wuhanda yayılmaya başladığını ve yerel hükümetin fiat para birimlerinin kontrolünde olduğundan “herkesi içerilere kapattığını” hatırladı.

“Hükümet paranızın tamamını bir kartta tutuyor. Ve tahmin et ne oldu? Eğer Wuhanda yaşıyorsan seni içeri kapattılar. Wuhandan başka bir şehre gidemezsiniz. Hükümet yiyecek almak için seni serbest bırakmadıkça yiyecek alamazsın. Merkezi kontrolu neden sevmediğime dair daha fazla şey söylememe gerek var mı?” diye sordu Emmer.

Emmer Facebook’un Libra kripto para birimi ilk önerildiğinde “Ah harika konsept harika. Ama birileri kontrol ediyor olmalı değil mi? ” dedi.

Avusturyalı-İngiliz iktisatçı ve filozof Friedrich Hayek tarafından yazılan “Köleliğe Giden Yol” adlı kitaba atıfta bulunan Emmer merkezi bir sistemde her zaman para tahsisine karar veren biri ya da bir grup olması gerektiğine dikkat çekti. “Ve bu asla iyi bir şey değildir” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer o grupta olan kişi ya da o kişi sizseniz bu oldukça iyi sonuç veriyor. Ancak bir süre sonra grupta değilseniz tahsis ile ilgili kararları veren siz değilseniz bu şey sadece bir şekilde sona erer. Nerede denendiğine bakılmaksızın bu sistem hiç iyi bir şekilde sona ermedi. Bence sadece bir sonraki aşamaya geçiyoruz bu yüzden kripto beni heyecanlandırıyor. Çünkü hükümetin bir rolü olduğunu düşünüyor muyum? Elbette hayır demeyeceğim. Bunun büyük bir rolü olduğunu düşünmüyorum. Sanırım insanlar kendilerini denetleyebilirler.”

Comments (0)
Add Comment