Bitcoin ATM’leri arttı, peki onları kim kullanıyor?

CoinATMRadara göre Bitcoin ATMlerinin sayısı 2019da yaklaşık yüzde 50 artarak 6384e ulaştı. Ama hiç bunları kullanan biriyle tanıştınız mı eğer öyleyse kim ve neden?

BITCOIN ATMLERİNİ KİMLER KULLANIYOR?

Aralık 2019 birçok nedenden dolayı önemli bir aydı bu dönemdeki gelişmelerin belki de en az bilinenlerinden biri yeni Bitcoin-ATM kurulumlarının rekor sayısı. Aralık’ta 338 ATM kurularak Ağustos’taki 294 rekorunu aştı.

Ancak bu talep (ve bu kullanıcılar) gerçekte nereden geliyor? Çoğu Bitcoin kullanıcısı için ATM iyi bir fikir olarak görülmüyor ve bazı ülkelerde giderek daha az açılıyor.

Yüksek ücretler nedeniyle kullanımı dışında Bitcoin ATMsini kullanmak için başka bir zorlayıcı sebep daha olmalı. Basit bir makine tarafından sunulan anonimlik olabilir mi?

Bazı durumlarda evet ancak ABD’de makineler artık Para Hizmetleri İşletmeleri olarak kabul ediliyor; bu da borsalarla aynı kara para aklama (AML) ve müşteriyi tanıma (KYC) prosedürlerini uygulamaları gerektiği anlamına geliyor.

DÜNYANIN GERİ KALANI

AML / KYC kuralları dünyanın her yerinde çok katı değil ve Bitcoin ATMleri daha az varlıklı ülkelerde oldukça farklı kullanılıyor. Bitcoinistin bildirdiğine göre hiper enflasyonun nakit değerini aşındırdığı Venezuela ve Arjantin gibi ülkelerde Bitcoin kullanımı yükseldi. Vatandaşlar enflasyona karşı korunmak için Bitcoin kullanıyor. Bitcoin ATMleri daha sonra gerektiğinde bunu nakite dönüştürmenin paha biçilmez bir yolu haline geliyor.

Karakas’ta ilk Bitcoin ATMsi 2019’un ilk ayında açıldı ve CoinATMRadara göre Venezuela’da artık 6 makine var.

Bitcoin ATMlerinin nerede bulunduğuna (ve hala kullanımda olup olmadığına ilişkin istatistiklerin güvenirliği de başka bir engel olabilir.

BITCOIN ATMLERİYLE İLGİLİ DİĞER SORUNLAR

Hepsinden önemlisi Bitcoin ATMleri dolandırıcıların kolay hedefi olabiliyor. Dolandırılan kişilerin makinelerden birini tekrar kullanması pek olası değil. Bitcoin ATM’leri yine de yayılmaya devam ediyorlar.

bitcoin atm
Comments (0)
Add Comment